W A A R S I I I J WI A Operatie Infatuate Aan bewoners van de eilanden in de monding van de rivier de Schelde WAARSCHUWING Waarschuwingspamflet (voor- en achterzijde) SI NKS D UTC H ISLAND Hoofdkwartier van den Opperbevelhebber van het Geallieerde Expeditieleger Operatie Infatuate verwarring, verdwazing) werd dus steeds verrassender. Alleen was het wachten op de toestemming van de allerhoogste baas, generaal Eisenhower, om het eiland onder water te zetten. Men was wel zo fijngevoelig om de Nederlandse regering in Londen niet op de hoogte te stellen van het plan om Walcheren aan de zee prijs te geven. De toestemming van Eisenhower kwam in de loop van 1 oktober en op 3 oktober werd de dijk bij Westkapelle al gebombardeerd. Er was dus nauwelijks tijd om de burgerbevolking met pamfletten te waarschuwen. Die waren al gedrukt, maar ze waren zó vaag gesteld, dat niemand daarmee uit de voeten kon. Bovendien werden ze juist niet boven Westkapelle uitge worpen. Het woord 'overstroming' kwam er éénmaal, terloops, in voor. De beproeving voor de burgerbe volking werd aanvaardbaar geacht om de levens van Canadese solda- IMI I III 11 IMI II IIMI1IMI MIMI 11IM W I ll I II Bllll I» HTHIIII Ill 11 I 11 I IIMI—I I—illl I 11 I'll ONMIDDELLIJKE) EVAC UATIE Leest nauwkeurig de tekst aan de andere zijde van dit strooibiljet waa, schuwt uwe buren gaat weg zonder uitstel. Aan Bewoners van de Eilanden in de Monding van de Rivier de Schelde [Tilgpvaardijiil (loor liet Hoofd kwartier vnn den Oiiperltevel- heldier van hef (■enllieerde Expeditieleger. 1) Het is zeer waarschijnlijk, dat de vijandelijke troepen en installaties op uwe eilanden binnenkort aan een hevig en langdurig luchtbombardement zullen blootstaan. 2) Het is de vurigste wcnsch van het geallieerde oppercom mando dat de burgerbevolking zal worden gespaard voor dc gevolgen van deze noodzakelijke militaire actie voorzoover dit eenigszins mogelijk zal zijn. 3) Niet alleen een luchtbombardement maar het gevaar van overstrooming bedreigt eveneens uw leven en dat van uw families. 4) Verlaat de eilanden of indien dat niet mogelijk Is. verhuist dan ONMIDDELLIJK met uwe families naar een veilige plaats op de eilanden. Alle militaire doelen wegen, kanalen, transportlijnen, kracht- stations, spoorwegemplacementen of loodsen, opslagplaatsen en depots, vijandelijke concentraties van allerlei soorten rijn de middelpunten van gevaarzones gaat ONMIDDELLIJK uit dc nabijheid daarvan. 5) Reist uitsluitend te voet en neemt niets met U mee, dat U niet gemakkelijk kunt dragen. Houdt U verwijderd van dc grootc verkeerswegen en begeeft U uitsluitend door velden. Reist niet in grootc groepen, welke ten onrechte kunnen worden aangezien voor vijandelijke formaties. Houdt U verwijderd van laagJiggcnd grondgebied en van militaire duclen tutdnt de vijand van uwe eilanden Is verdreven. ten te sparen. Door dit alles kregen de mensen maar één dag de tijd om een veilig heenkomen te zoeken, maar het was volstrekt onduidelijk waar ze heen moesten. Op 4 oktober keerde ik op de fiets van mijn onderduik adres in Leiden terug op ons eiland. Op de Sloedant was er toen niets van een vluchtelingenstroom te bespeuren. De luchtmacht kreeg nog een paar opdrachten. Die moest de kustbatterij- en in hun metersdikke betonnen bunkers uitschakelen en bovendien de nacht vóór de landing de landingsplaatsen stormrijp maken. Het eerste is volledig mislukt - de vuurkracht werd nauwelijks aangetast - en de vernie tiging van Vlissingen en Westkapelle ging gelukkig niet door. Het excuus was grondmist op de Britse vliegvelden, maar de Nederlandse regering in Londen had op 31 oktober tot op het hoogste niveau, dus bij generaal Eisenhower en Winston Churchill, gevraagd de zwaarbeproefde bevolking niet opnieuw te treffen. Dit was heel begrijpelijk, want de inlichtingen dienst luisterde natuurlijk ook naar de Duitse nieuwsberichten, waarin werd verteld dat er tot nu toe bij de inundatie van Walcheren 3000 tot 5000 burgers waren omgekomen. Ze konden uiteraard niet weten dat dit alleen maar Duitse propaganda was. In de Britse kerken werd een bid stond gehouden, waarin de nood op Walcheren 'voor het aangezicht van de Allerhoogste' werd gebracht. Ook in het bezette Holland zat men niet stil. Een hulpconvooi van het Rode Kruis onder leiding van chirurg dr. E. Verschuyl uit Delft werd in het Zijpe gebombardeerd. De schepen strand den op Schouwen-Duiveland en ze keerden daarna onverrichterzake terug.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 164