Landbouw als kenniseconomie EurepGAP is in 1997 ontstaan op initiatief van 26 Europese supermarkten, waaronder de Nederlandse Albert Heijn, Ahold, Laurus en de Superunie. De gehele keten van productie van voedsel - vanaf bemesten, zaaien, gewasbescherming tot oogsten, trans port, verpakken, kortom het hele productie- en logistieke proces van het begin op het boerenbedrijf tot het eind in de schappen van de supermarkt - moet bekend zijn en alle schakels moeten voldoen aan de wettelijke verplichtingen, die voor Europa geharmoniseerd moeten worden. Men spreekt van 'traceability' en 'transparency'. Niet alleen voedselveiligheid is een item. Consumenten en daarmee ook de super markten stellen eveneens eisen aan aspecten die onder het containerbegrip 'duur zaamheid' vallen. Zo moet ook de landbouw duurzaam zijn. al weet niemand nog hoe je dat moet meten. In een streven naar de hoogste kwaliteit van voedselveiligheid en duurzaamheid investeert de Wilhclminapolder in technologie (ook in informatietech nologie), in opleiding van personeel en in landinrichting. Is daarin een voorbeeld voor andere landbouwbedrijven. Jan Paul van Hoven: "Een boer is per definitie een vrije vogel. Je kan je voorstellen dat die regeltjes van EurepGAP weerstanden oproepen. Die boer zegt: 'dit is mijn land. daar moet iedereen met z'n poten van afblijven. Ik weet hoe het moet en ik doe het goed'. Maar misschien kunnen wij ook aan boeren laten zien dat het beter kan, efficiënter, transparanter, milieuverantwoordelijker, onder andere met betrekking tot kunstmestgebruik, gewasbescherming, ongediertebestrij- ding, inrichting van de gebouwen en een goed omgaan met het product. Een plasje olie in een loods waarin aardappelen worden opgeslagen kan echt niet meer." De reden voor de voortrekkersrol die de Wilhelminapolder wil spelen zit in feite dieper. De agrarische sector in het algemeen kampt met een slecht imago. Door een voorbeeldfunctie kan de Wilhelminapolder laten zien dat het moderne boerenbedrijf wel degelijk voorop kan lopen met geavanceerde milieuzorgsystemen, met dataregis- tratie en -analyse ten behoeve van die systemen, ook ten behoeve van een intelligent teeltmanagement en van een adequate informatie naar afnemers. Dat is nodig om op de eisen van die afnemers doelmatig te kunnen inspelen. Gecontroleerd en met een minimum aan middelen veilig voedsel produceren, daar gaat het om. In de Wilhelminapolder rijden inmiddels de eerste tractoren met GPS-besturing. Daar hoeft in principe geen man meer aan te pas te komen. Dat is niet in de eerste plaats bedoeld om die man overbodig te maken, maar om met hoge mate van precisie de bewerkingen op het land te kunnen doen. Precisie, die gevoed wordt door informa tie over de wisselende en verschillende omstandigheden op een akker. Rekening hou den met weersinvloeden houdt bijvoorbeeld in. dat bij het bespuiten van een akker de chemicaliën niet door de wind op verkeerde plekken terecht komen, buiten die akker, of in de sloot. Door middel van het scannen van de natuurlijke radioactiviteit van de bodem kunnen per vierkante meter de bodemstructuur en -samenstelling worden ver kend en vastgelegd. Die informatie leidt tot een zeer nauwkeurige, op de verschillen in de akker afgestemde, toevoeging van bemestings- en gewasbeschermingsstoffen. De tijd dat met een Edelmanboor om de zoveel meter of tientallen meters, afhankelijk van het inzicht van de karteerder, in de grond werd geprikt en een boormonster werd 14

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 16