Innovatie! ZEELAND ZEE CULTUURLAND Zeeland is de proeftuin voor zeecultuur. Van oudsher ervaren met zoute kwel, van oudsher vertrouwd met visserij en met name schelpdiercultuur, nabij een enorme con sumentenmarkt en genoegzaam bekend als toeristische trekpleister. De kunst is nu de initiatieven te bundelen en effectief te ontwikkelen. Ondanks alle kansen moet er nog wel wat gebeuren. De politieke besluiten van het kabinet over gaswinning in de Waddenzee en schelpdiervisserij in de Waddenzee en de Delta tonen aan hoe urgent verdere vernieuwingen zijn. De trend is heel duidelijk: van vissen naar kweken. In natuurgebieden zoals de Waddenzee en de Oosterschelde gelden steeds meer beperkingen en ondanks de stijgende populariteit van het product roept het produceren van schelpdieren in deze gebieden telkens weer bezwaren op. Om over de boomkorvisserij op tong en schol maar niet te spreken. Terecht of niet, het gegeven ligt er en daar kan maar beter op worden ingespeeld. Dit is al gestart met de ontwikkeling van een visie op duurzame visserij op basis van het triple P idee van duurzaam ondernemen. Dit houdt in dat ondernemen pas duurzaam is wanneer zowel aan winst (Profit), milieu (Planet) en maatschappij (People) aandacht wordt besteed. Daarbij past het inzicht dat er slechts door continue verbetering via leren door doen werkelijk voortgang is te boeken en dat dit ook gecommuniceerd dient te worden: doen watje zegt en zeggen watje doet. Dit idee is in 2001 uitgewerkt door de schelp diersector in de zogeheten ODUS-visie (Ontwikkeling Duurzame Schelp-diervisserij) en bevat een aantal behartenswaardige plannen (www.schelpdieren.nl). 30

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 32