Opdracht voor het Herstelplan Hoogduin Historie van Hoogduin LANDGOED HOOGDUIN doorgebracht. In Duitsland was Mohrmann vennoot geworden van het ingenieurs bureau Agrar- und Hydrotechnik, dat actief was in tal van ontwikkelingsprojecten in met name Derde Wereldlanden. In 1991 bood toenmalig eigenaar Van Waveren, die zelf in Aerdenhout woonde, het landgoed aan Mohrmann te koop aan. Na wikken en wegen besloot de familie de koop te sluiten. De eigendomsoverdracht was in januari 1993. Een maand later overleed Hans Mohrmann sr. - plotseling - tijdens een wintersportvakantie. Na een periode van bezinning besloot de familie, ondanks het overlijden van vader, hun plannen met Hoogduin door te zetten. Hoogduin moest in al zijn facetten worden opgeknapt, de oude allure zou herleven. Vanaf dat moment werd er serieus nagedacht over de toekomst van het landgoed. Naast de interesse voor de natuur, de houtop standen, de vogels was er ook het besef dat ze een heel bijzonder cultureel erfgoed met wortels in de 18e eeuw hadden gekocht. Het landgoed Hoogduin ligt tussen Domburg en Westhove. Het beslaat een opper vlakte van ca. 42,2 hectare, verdeeld over 3,6 ha strand, 15,1 ha duingebied en 23.5 ha binnenduinrandbos. Aan de zuidzijde is de Domburgseweg de grens. Het terrein van het voormalig herstellingsoord Zonneveld, waar thans het appartementencomplex Zonnehove is gebouwd, en dat van het voormalig bejaardentehuis Ter Mantelinge hoorden vroeger ook bij Hoogduin, net als de grond waarop nu een zestal villa's staan aan de Domburgseweg aan de zuidwestzijde van het landgoed. Hoogduin maakt deel uit van de 'Manteling van Walcheren", de strook binnenduinrandbos tussen Domburg en Oranjezon. Het landgoed maakt deel uit van het beschermd natuurmonument, dat eveneens de naam "Manteling van Walcheren' voert. Bosch Slabbers kreeg van de familie Mohrmann opdracht een verkenning te doen naar de mogelijkheden voor een integraal herstel van het gehele landgoed Hoogduin. Naast een uitgebreide inventari satie van het terrein werd een historisch onderzoek uitgevoerd. De historie van het landgoed gaat terug tot de 17e eeuw. Op de panoramakaart 'Descriptio Zelandiae' van Antoon van den Wijngaerde uit 1550 is duidelijk te zien dat tussen kasteel Westhove en Domburg geen verdere bebouwing aanwezig is. Op een latere kaart staat op de plaats van het huidige Hoogduin een huis genaamd 'Baseliers-hof'. Rondom het huis is bos te zien. Aannemelijk is dat Hoogduin minstens honderd jaar later is ontstaan. In de 17e eeuw ontwikkelen Vlissingen en Middelburg zich tot belangrijke koop manssteden. Middelburg is in die tijd de derde stad van het land. In deze bloeiperiode leggen rijke kooplieden veel buitenplaatsen aan. Het buiten wonen wordt een ware trend. Het hoogtepunt vormt de 18e eeuw, wanneer ruim een achtste deel van het eiland door tuinen en buitenplaatsen in beslag wordt genomen! Voor een deel zijn de buitenplaatsen ontstaan uit vroegere kastelen, zoals bij West hove, Duinbeek en Ter Hooge het geval is. Ook zijn gevallen bekend waar het buiten ontstaat uit een al aanwezige boerderij of hofstede. Een andere mogelijkheid is dat het

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 36