xt Hof Landlust d Hof Hooge Duijn LANDGOED HOOGDUIN kasteel Westhove Boven: Panorama van Walcheren (Antoon van den Wijngaerde 1550) Onder: 'Kaarte van het eyland Walcheren', fragment, Gebr. Hattinga 1753. buiten als een geheel nieuwe ontwikkeling tot stand komt. Om welke van deze twee laatste mogelijk heden het gaat is bij Hoogduin niet bekend. Smallegange schrijft in zijn Kroniek uit het einde van de 17e eeuw: 'De dorpen, heerlijke huijsen en lusthoven liggen soo dicht op malkander, dat die den anderen als met een steen kunnen bewerpen Deze uitspraak is zeker van toepassing geweest op het gebied rond Domburg en Oostkapelle. De kaart van de gebroeders Hattinga uit 1753 geeft een gedetailleerd beeld van de buitenplaatsen op Walcheren zoals die in de Kroniek van Smallegange worden besproken. Bij bestudering van deze kaart blijkt dat er op de plaats van het huidige Hoogduin maar liefst drie buitenplaatsen lagen. Van west naar oost gaat het om 't Hof Landlust, 't Hof Hooge Duijn en 't Hof Duijnvliet. De huidige benaming van het landgoed blijkt derhalve afgeleid uit de naam van het middelste buiten, 't Hof Hooge Duijn. De Hattingakaart geeft een schat aan infor matie over de oorspronkelijke 18e eeuwse aanleg. Daaruit is nauwkeurig na te gaan welke kenmerken van de huidige terreininrichting tot de oorspronkelijke aanleg gerekend kunnen wor den. Duidelijk is, dat het bij alle drie de voormalige buitens gaat om formeel aan gelegde tuinen en bosvakken, ingedeeld met behulp van symmetrisch vormgegeven lanenstelsels en waterpartijen. Van een centraal gelegen huis op de buitenplaats Landlust is op de kaart van Hattinga geen spoor te vinden. Het centrale element van de aanleg is een lange laan, die van de Domburgseweg naar de duinen loopt. Haaks op deze laan ligt een dwarskanaal. In het bos achter het kanaal zijn twee sterrenbossen en een zogenaamde patte d'oie (ganzen- voet) te herkennen. Van deze aanleg resteert thans alleen het dwarskanaal en een klein deel van de centrale, momenteel met kastanjes beplante middenlaan. Het gebied ten zuiden van de waterpartij is in het verleden verkocht. Op dit terrein zijn aan de Domburgseweg een aantal villa's gebouwd. 't Hof Hooge Duijn is aanzienlijk groter dan Landlust. Op de Hattingakaart is te zien dat een voornaam herenhuis het centrale element van de aanleg vormt. Ter weers zijden van het huis bevindt zich een gracht die een aan de achterzijde van het huis gelegen eiland omvat. Huis, eiland en gracht zijn gelegen op een symmetrie-as van de Domburgseweg naar de duinen, die wordt gevormd door een monumentale laan en een Grand Canal. Het omringende bos is door middel van een aantal lanen in 35

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 37