Het ontstaan van het huidige landgoed Hoogduin L A N D G O ED HOOGDUIN weer. De huidige kustlijn, geprojecteerd op de kaart van Hattinga (1753). Sindsdien is het duin door afslag meer dan gehalveerd. De dikke zwarte lijn geeft het huidige Hoogduin Reeds in 1764 wordt Landlust aan het meer oostelijk gelegen 't Hof Hooge Duijn toegevoegd. Wanneer het huis Landlust is gesloopt is niet bekend. Bekend is dat het oorspronkelijke huis Duijnvliet in 1815 is gesloopt. In 1839/1840 is aan de overzijde van de Domburgseweg in het Overbosch van Duijnvliet een buiten gebouwd dat opnieuw de naam Duinvliet heeft gekre gen. Na de bouw van dit buiten heeft het gehele gebied van de buitens Landlust, Hooge Duijn en Duijnvliet de naam 'Hoog duin' gekregen. Sinds de sloop van de woning in 1815 moet het tot aan de Tweede Wereldoorlog een betrekkelijk rustige tijd geweest zijn. Grote ingrepen bleven in deze periode van 125 jaar uit. Dit is een bijzonder gegeven. De meeste buitenplaatsen op Walcheren worden in de Franse tijd gesloopt, waarbij tevens het bos wordt geveld en de grond landbouwkundig gebruikt. De spaarzame buitens die deze periode van destructie overleven ondergaan in de loop van de 19e eeuw grote veranderingen. Uit Engeland is dan een nieuwe 'tuintrend' over gewaaid. de zogenaamde Engelse Landschapsstijl. Hiermee doet de Romantiek zijn intrede. De strakke symmetrische aanleg van de 17e en 18e eeuwse tuinen maakt plaats voor slingerende paden en waterlopen met een ronde belijning. Bewust wordt gespeeld met contrasten tussen 'licht' en "donker', waarbij groenblijvende beplanting (voornamelijk Rhododendron) dankbaar dienst doet. Deze tuintrend van de Engelse Landschapsstijl gaat goeddeels aan Hoogduin voorbij. Dit in tegenstelling tot het naburige Westhove, waar een groot deel van het gebied letterlijk op de schop gaat. Op zeer eenvoudige wijze en beperkt van omvang is op Hoogduin een begin gemaakt met een aanleg volgens Engelse stijl. De gedeelte lijk slingerende paden en het op beperkte schaal voorkomen van Rododendron zijn hiervan het bewijs. De veranderingen op Hoogduin hebben in tegenstelling tot West hove, waar de bekende landschapsarchitect Zocher actief was. een hoog 'doe het zelf' gehalte. De waterpartijen en de restanten van de lanen vertonen nog geheel hun 18e eeuwse vorm. Kesteloo schrijft in 'Oostkapelle in woord en beeld', uitgegeven in 1909: "Het hooge duin, waaraan de plaats haar naam ontleende, schijnt den eigenaar nog niet hoog genoeg geweest te zijn, want er stond een toren op een houten getimmerte dat bij den verkoop onder de losse goederen begrepen was en wellicht diende voor sterrekundige waarnemingen. Het huis Hoogduin zal afgebroken zijn. nadat van de Perre (de toen malige eigenaar), in 1776, uit de nalatenschap zijner ouders in het bezit was geko men van de naast gelegen buitenplaats Duinvliet, althans twee jaar later wordt Hoog duin eene gewezen buitenplaats genoemd en is er slechts sprake van hare plantage. De plaats, waar het huis gestaan heeft is het nu met houtgewas beplante eilandje"... De bosschen van Hoogduin bieden nog steeds eene, heerlijke wandeling, waarvan vooral ook door de Domburgsche badgasten zeer wordt genoten. Wel heeft de tegen woordige eigenaar zich verplicht gezien tot beperking van de vrije wandeling, omdat

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 39