Kruidachtige beplantingen Stinzenflora LANDGOED HOOGDUIN Stinzenplanten langs de gracht van het voor malige Hof Duijnvliet. Onder: Scillia's in volle bloei, De zeereep wordt gekenmerkt door een grote dynamiek. Jaarlijks vindt er duinafslag plaats. Ook is er een hoge recreatiedruk. Eén en ander heeft tot gevolg dat planten als zeeraket en loogkruid niet voorkomen. Er is sprake van een zekere botanische armoede. Slechts drie plantensoorten bepalen het beeld: helm, zandhaver en de kust vorm van de akkermelkdistel De duinvegetatie laat een karakteristieke gradiënt zien van pioniervegetaties op open zand, via duingraslanden naar struwelen en bossen in de binnenduinrand. Door kust- afslag is de invloed van de zee steeds meer landinwaarts verplaatst. Behalve duinaf slag vindt er over een smalle strook achter de zeereep óók overstuiving en saltspray plaats. Daardoor komt er kalkrijk zand bovenop reeds sterk uitgeloogd zand te liggen. Het gevolg is dat vlak naast elkaar zowel kalkminnende planten zoals driedistel en duinruit naast soorten van armere gronden voorkomen, zoals valse salie en kleine leeuweklauw. In de kalkrijke zone domineert vooral het duinriet, waartussen soms duinviool en hondstong te vinden is. Het kalkarme deel in dit duingebied is veel uitgestrekter en in zijn algemeenheid soortenrijker met veel overgangen naar méér gestabiliseerde vegetaties. Het Ario- Caricetum arenariae komt plaatselijk voor met de kensoorten vroege haver en zand zegge. Een veel bredere verspreiding heeft het Tortulo-Phleetum arenarii (duinsterre tjes-associatie). Hierin komen verscheidene blad- en korstmossen voor, maar ook o.a. duinreigersbek en zandblauwtje. Vooral dit type vegetatie is zeer tredgevoelig. Door kustafslag en grondwaterontrekking (landbouw, drinkwatervoorziening) neemt de grootte van het zoetwaterlichaam in het duingebied af. Natte duinvalleien gaan hierdoor in droge duinvalleien over. De verdroging van de duinen komt onder andere tot uiting in het veelvuldig voorkomen van duinriet. Oostelijk in het gebied ligt een uitgestrekte duinvallei,die aan de noordkant begrensd wordt door het eikenstruweel en aan de zuidkant door het binnenduinrandbos. De vegetatie in de vallei wordt gedomineerd door duinriet. Bij de bosvegetatie neemt de stinzenflora een bijzonder plaats in. In de bosvakken waar de buitenhuizen hebben gestaan worden de meeste stinzenplanten aangetroffen. Ook verspreid komen concentraties voor. Het meest opvallend is het in grote vlakken voorkomen van de boshyacint (Scilla). Vooral het grote vlak Scilla (blauw en roze) nabij de plek waar het buiten Landlust heeft gestaan is in het voorjaar indrukwekkend. Ook rond het eiland en nabij de boswachterswoning is de aanblik van de stinzen planten overweldigend. Vooral de wilde narcis, de witte narcis, de stengelloze sleutel bloem en het sneeuwklokje springen hier vanwege de massaliteit in het oog. De derde concentratie van stinzenplanten bevindt zich rond de moestuin van de voormalige buitenplaats 't Hooge Duijn. Vogelmelk komt ook verspreid door het bos op grote schaal voor. Italiaanse aronskelk komt alleen voor achter de vakantiewoning.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 42