Aquatische levensgemeenschappen Recreatie Gracht van het voor malige Hof Landlust. Waterpartijen op buitenplaatsen in de binnenduinrand roepen vanwege de potentiële goede waterkwaliteit hoge ecologische verwachtingen op. De verschijningsvorm en de ecologische kwaliteit van het water op de buitenplaatsen in de Manteling zijn echter sterk verschillend. Bekend is dat in de gracht van de buitenplaats Duinbeek bij Oostkapelle zo'n tien jaar geleden nog Ceratophylletum submersi (associatie van ongedoornd hoornblad) voorkwam. Deze associatie is in Nederland zeldzaam. Ze komt alleen uitgebreid voor in Zeeland en wordt door het verdwijnen van vee drinkputten in het voortbestaan bedreigd. Op Hoogduin liggen vier grotere waterpartijen, die in directe relatie met de bouw van de herenhuizen zijn aangelegd. Alle vier hebben ze de mogelijkheid rijke water levensgemeenschappen te herbergen. Voor diverse soorten amfibieën, vissen, insekten en waterplanten is sprake van een in potentie zeer geschikte biotoop. Het achterwege blijven van de noodzakelijke onderhoudsmaatregelen in het verleden hebben de ont wikkeling van de aquatische levensgemeenschappen nadelig beïnvloed. Zo zitten vrij wel alle waterpartijen vol met blad en is er sprake van een overmatige beschaduwing van het wateroppervlak. Toch komen in het gebied de bruine kikker, gewone- en rugstreeppad en de kleine watersalamander nog voor. Het gebied van de Manteling vervult een belangrijke recreatieve functie. De afwisse ling van zee, strand, duinen en oude landgoedbossen, deels nog met buitenhuizen, heeft een hoge belevingswaarde. Het bos van de Manteling is het enige "oude bos" op Walcheren van enige omvang. Door de ligging tussen de recreatieconcentratiegebieden Domburg en Oostkapelle wordt het bos veelvuldig door recreanten gebruikt. Ook de plaatselijke bevolking weet de Manteling te vinden. Nu al wordt dit gebied, zo blijkt uit recreatietellingen van Staatsbosbeheer, jaarlijks door ruim een miljoen mensen bezocht! Dit is inclusief het strandbezoek. Ook de toename van de verblijfrecreatieve voorzieningen in de vorm van Hof Domburg heeft een groot effect op het bezoekersaantal. Duidelijk is dat deze ontwikkeling ook ingrijpende gevolgen heeft voor Hoogduin. De buiten plaats Hoogduin is particulier bezit en geen openbare ruimte. Het eigendom ligt als het ware ingeklemd tussen de druk bezochte badplaats Domburg en de verbeterde 'attractie" Kasteel Westhove. en zal van de immer toenemende stroom recreanten ook zeker gevolgen onders inden. Aan andere vormen van recreatie dan wandelen biedt Hoogduin dan ook geen ruimte. Honden mogen het gebied alleen aangelijnd betreden: fietsen is er niet toegestaan. De doorgaande fietsroutes worden om Hoogduin heen geleid. In de praktijk blijkt dat er op Hoogduin toch veelvuldig wordt gefietst en dat honden dikwijls loslopen. Op dit moment ontbreekt het aan mogelijkheden illegale fietsers en loslopende honden uit het gebied te weren. Buiten de officieel opengestelde paden in de bossen is inmiddels een netwerk van sluippaden ontstaan. De vegetatie van het gebied lijdt hier in toenemende mate onder. Ook in de duinzone zijn er paden voor het publiek toegankelijk. Ten gevolge van het intensieve recreatieve gebruik is op veel plaatsen de zeer kwetsbare korstmos begroeiing verdwenen. 41

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 43