Het bedrijf COVRA VERSTOPT ZICH NIET Het uiteindelijke beleidsdocument kreeg de naam 'Goed Geregeld'. Dat is geen hovaardij, licht Codée toe. "Wij kunnen de vergelijking met andere landen doorstaan. Wij hebben een duidelijk en stabiel beleid. Dit is sinds 1984 het geval, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Duitsland, dat een zwabberend beleid voert. Zo zijn onze Oosterburen met een aantal eindbergingsprojecten gestart. Om politieke redenen is er steeds van koers veranderd." Er wordt gekeken naar andere landen, zoals Zweden, waar radioactief afval onder gronds wordt opgeborgen. Voor het laag- en middelradioactief afval is in granietfor maties een opbergmijn aangelegd. In Zweden is niet voor opwerking van bestraalde splijtstof gekozen, maar voor tijdelijke opslag in ondergrondse opslagbassins, waarna definitieve berging diep in het graniet zal plaatsvinden. Finland volgt dit voorbeeld. In België staat het radioactieve afval nog bovengronds. De periode van opslag is niet bekend. Er zijn plannen om radioactief afval ondergronds in kleigesteente op te bergen. De publieke opinie is hier echter op tegen. COVRA heeft 49 personeelsleden in vaste dienst. Het zijn medewerkers met een overwegend technische achtergrond. In het eigen bedrijf krijgen ze een in-service opleiding. Het gemiddeld dienstverband is 10 jaar. Er is weinig tot geen verloop. Opvallend is de veelzijdigheid aan taken van de operators. Zij bedienen de persin stallatie, regelen de verbranding, doen de verschroting, de beveiliging en bewaking. Laag- en middelradioactief afval wordt verpakt en afgebonden in beton. Vaten worden deskundig opgestapeld. De opslag van hoogradioactief afval vereist speciale behandeling. Vanwege de hoge stralingsniveaus moet dit afval met afstandsbediening worden gehanteerd. Opberging van dit afval gebeurt in roestvrijstalen vaten, die in opslagbuizen gaan. Bedrijvigheid alom. Het is veilig en secuur werk. Hoe komt de COVRA aan haar inkomsten? Hans Codée: "Alle bedrijven in Neder land. die een vergunning op grond van de kernenergiewet hebben om met radio actieve stoffen te werken, zijn verplicht hun radioactief afval aan COVRA aan te 53

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 55