Jan Toorop Jan Toorop, De apostelen Andreas en Jacobus, 1910, zwart krijt Zijn schets van Toorop, die men in Domburg graag tot de Domburgers rekent, is ont staan uit kritische bewondering. Van Schagen spreekt van 'een bewonderend opzien naar dien groten Jan; hij had zo'n mooie donkere kop, We hielden zo van mooi in dien tijd, dat mocht toen nog.' Over Toorop's apostelenreeks: Even goed zijn het ook nu nog formidable tekeningen en houdt in de meeste gevallen ook de inhoud het nog. Zelfs ondanks de onbetwijfelbare handicap, dat we op Domburg hier deze mensen hebben gekend en aldus licht zouden kunnen worden gehinderd door het verschil in staat tussen de Domburgers en de Westkapellaars, die voor deze portretten hebben gestaan, en de apostelen, die ze moeten voorstellen. Een kleine hulp was hier natuurlijk wel het feit, dat deze mensen in dien tijd nog zo feodaal, zo bijbels eenvoudig, leefden, dat de kloof tussen realiteit en fantasie hier toevallig wel extra beperkt blijven kon. De sprong van boer tot apostel was hier uit voerbaar. De sprong van meneer tol apostel niet. Daarom zijn er zeker twee mislukt mijns inziens: Paulus, een onbekende, en Judas. Toorop zelf - overigens wel weer lief dat hij zichzelf daarvoor uitverkoren heeft. Van den aanvang af mislukt, als apostel. De boeren döen het, ook al weten we dat Simon: Bram Louwerse van de Brouwerie is en Jacobus: de Westkappelaar Isaac Faasse, in de wandeling Sakke van Rol. Op een mooie dag stapte Chris van Schagen onderaan de Hoge Hil in mijn Coopertje. verwonderd dat er zoveel mens in zo weinig auto paste. We reden. Trouvaille perdue, naar Berkenbosch waar toen de gravinne Van Lynden en een broze freule Quarles woonden. We volgden de lijnen van de oude parkaanleg. spraken met de boswachter Luitwieler over de stand der bakkruudjes, vonden de Stenen Tafel en uiteindelijk de bosvijver waar de karpers hun dikke ruggen toonden. Hij zei: 'er is hier veel gebeurd. Pogingen tot verdrinking die niet konden slagen omdat er te weinig water stond. Geerse. Is dat niet tragisch? Hier heeft Toorop getekend, vanuit die hoek, deze visse- kom. Dit is de plaats van Jan. Soms zie je de wolken in het water; dan heeft hij toch nog zijn Zeeuwse hemel gevonden.' 77

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 79