Toekomst van het Landgoed Hoogduin De renaissance van een Domburgse buitenplaats Huidige bewoners JAN WILLEM BOSCH Eens was Walcheren een ware lusthof. Zijn faain als "Tuin van Zeeland' ontleent het aan de bloeiperiode uit de 18e eeuw. Bijna 200 grote buitenplaatsen maakten van het eiland een ware lustwarande, dat zich kon meten met de Gooi- en Vecht streek en het Kennemerland. Aan het begin van de 21ste eeuw resteert nog slechts een handjevol historische landgoederen en buitenplaatsen. Een ervan is Hoogduin bij Domburg. Het bestaat uit drie voormalige buitenplaatsen: "t Hof Landlust, "t Hof Hoge Duyn en "t Hof Duinvliet; samen 40 ha groot. Voor dit landgoed, dat nog steeds in particulier eigendom is, heeft Bosch Slabbers, tuin- en landschapsarchitecten een herstelplan gemaakt. Het voorziet ondermeer in de wedergeboorte van de 18e eeuwse buitenplaats "t Hof Duinvliet. Huidige eigenaar van het landgoed is de familie Mohrmann. De band met Domburg dateert uit het einde van de jaren vijftig. Het toen in Brussel wonende Nederlandse gezin, de pater familias Hans Mohrmann werkte er voor de Europese Gemeenschap en had de leiding over de Landbouwafdeling van het Europees Ontwikkelingsfonds, was destijds op zoek naar een vakantieverblijf aan de kust. Aan de Belgische kust noch aan de Zeeuwsvlaamse vond het een geschikt onderkomen. Vervolgens ging het gezin met de boot van Breskens naar Vlissingen. Via Zoutelande naar de VVV in Domburg. De Mohrmannen waren net op tijd en moesten snel beslissen. Er was een leuk huis in het bos van het landgoed Hoogduin te huur. Eigenlijk waren er Duitsers voor hen, maar de toenmalige burgemeester van Domburg, Crommelin, die tevens beheerder was van het huis, gaf de voorkeur aan de familie Mohrmann. Het huis bestond uit twee delen, een boswachterswoning en een vakantiewoning. De vakantie woning werd in dat jaar voor het eerst verhuurd. De familie huurde het de gehele maand juni. In het volgende jaar (1960) werd de boswachterswoning ook verhuurd. Boswachter Meijer zelf verbleef in de zomer, naar goed Walcherse traditie, in de schuur! Menig oude Domburger heeft herinneringen aan hem: met de fiets aan de hand hield hij gedreven toezicht op het domein. De familie heeft het huis nooit meer losgelaten. In de jaren die volgden werd er voor steeds langere perioden gehuurd, soms voor een geheel zomerseizoen. Niet meer van uit Brussel, maar vanuit het Duitse Vogelsberg bij Essen werden de vakanties hier 33

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 35