COVRA wil zich niet verstoppen WMB& m Verwerking en opslag van radioactief afval in een opvollende omgeving ARNOLD PARRE De Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) zorgt voor al het aangeboden radioactief afval in Nederland. Dit gebeurt in Vlissingen-Oost, aan de Spanjeweg. In beleidsdocumenten ligt een route uitgestippeld tot het jaar 2103. In een gesprek met Hans Codée, directeur van de COVRA, kijken we naar doel en functie, de veiligheid en bovenal het streven je niet weg te stoppen, niet anoniem te zijn. Niet alleen de werkwijze maar ook de gebouwen stralen dit uit. Kunst zoals toegepast bij het opslaggebouw voor hoogradioactief afval is daarbij een belangrijk hulpmiddel. Een portret van de COVRA, het blijvertje in Vlissingen-Oost. De lucht in Vlissingen-Oost lijkt deze dag op een schilderij van de landschapsschilder Jacob van Ruysdael. Een landschap op een zwaarbewolkte dag, waarop de zon zo nu en dan kans ziet door te breken. Op Ruysdael's schilderijen is Nederland echter een agrarisch land met hier en daar een molen of kerktoren. Het grootste gedeelte van Vlissingen-Oost is voormalig buitendijks terrein, dat is ingepolderd en in de jaren zestig van de vorige eeuw tot het zeehaven- en industrie gebied Vlissingen-Oost is ontwikkeld. Thans draait hier de economische motor van Midden-Zeeland met vele duizenden arbeidsplaatsen in de (petro)chemische industrie, metaal-, elektro- en scheepsbouwindustrie en in trafieken, waar goederen worden overgeslagen, opgeslagen en gedistribueerd. Fakkels, die dag en nacht branden en oprukkende windturbines, die steeds hoger, groter en gedurfder worden. Veel mense lijke bedrijvigheid onttrekt zich aan het oog, omdat deze zich afspeelt in controle- en regelkamers. Een schichtig wegspringende haas en een nerveus klapwiekende fazant worden vanuit de lucht bekeken door een zwerm rondvliegende meeuwen. Op 25 ha terrein ligt de opslag- en verwerkingsfaciliteit van de COVRA met buren als de elektriciteitscentrales van EPZ, raffinaderij Total, Heerema met zijn fabricage van productie-eilanden voor de off-shore olie- en gaswinning en chemiebedrijf Thermphos. COVRA is een betrekkelijk nieuwe eend in de bijt. Op de kop van het terrein staat het hoofdkantoor met de voorlichtingsruimte en filmzaal. Erachter ligt het afvalverwerkingsgebouw voor laag- en middelradioactief afval. Daar weer achter bevinden zich de drie opslagloodsen van het laag- en middelradioactief afval, die onderling gekoppeld zijn door een centrale ontvangsthal. Verder bevinden zich er het containeropslaggebouw en het opslaggebouw voor verarmd uranium. Centraal op het terrein staat het HABOG (Hoogradioactief Afval Behandelings- en Opslag Gebouw). 51

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 53