Een ZeeL n op geluic Geschiedenis van gewone mensen KEES SLA Het idee werd gelanceerd op 30 oktober 1999 in Zierikzee tijdens de studiedag 'Gewoon en toch bijzonder' van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen: laten we een archief maken waarin de gebeurtenissen in Zeeland tijdens de 20ste eeuw op geluidsband vastgelegd zijn. Want gesproken verhalen van oog getuigen zijn als aanvulling (en soms als correctie) op de schriftelijke bronnen van groot belang. Het idee werd opgepikt door zowel het Zeeuws Archief als het Zeeuws Documentatiecentrum: De 'Stichting Ooggetuigen van de 20ste Eeuw' werd opgericht. Het resultaat ervan is dat in november 2004 een vierjarig inter viewproject wordt afgerond met een symposium waarop sprekers het belang van de mondelinge overlevering nog eens zullen benadrukken. Het belang voor zowel toekomstige als hedendaagse onderzoekers op het gebied van geschiedenis én dialect. Zeeland heeft nu als enige provincie in het land een vrijwel compleet geluidsarchief waarin een kleine tweeduizend Zeeuwen vertellen hoe zij het hebben ervaren om te leven en te werken in de 20ste eeuw en hoe ze de grote veranderingen van nabij meemaakten. Ze vertellen over de - soms inmiddels verdwenen - beroepen die ze uitoefenden en over de gebeurtenissen waarvan ze ooggetuigen waren, zowel de dramatische als de alledaagse. Initiatiefnemer Kees Slager doet - rijdend op zijn stokpaardje- verslag over het project. De belangrijkste en in kringen van beroepshistorici niet onomstreden vraag is natuur lijk of verhalen-op-band van ooggetuigen een wezenlijke en waardevolle aanvulling vormen op de schriftelijke bronnen die wij aan het nageslacht overdragen. In de vijf entwintig jaar dat ik nu bezig ben met het maken van interviews over stukjes 20ste eeuwse geschiedenis (voor zowel de radioprogramma's 'Het Spoor Terug' en OVT als voor een negental boeken) ben ik er steeds meer van overtuigd geraakt dat het ant woord op die vraag 'ja' is. Om te beginnen zijn er hele bevolkingsgroepen die amper sporen van hun bestaan nalaten. Dat zijn steeds weer de groepen van 'gewone mensen', die zelf zelden of nooit naar de pen grepen om hun levensverhaal vast te leggen en die ook niet in de belangstelling van de officiële geschiedschrijvers stonden. Omdat ze nu eenmaal niet tot de spraakmakende gemeenschap behoorden. Maar het zijn niet zelden wél mensen die er met open oren en ogen bij waren toen het gebeurde, die de 20ste eeuw aan den lijve hebben ondervonden. 81

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 83