Museum en televisie WONDERKAMER - ZEEUWS MUSEU Het televisieprogramma is een samenwerkingsproject tussen Omroep Zeeland en liet Zeeuws Museum. Omroep Zeeland levert een team van twee regisseurs, Margot Schotel en Rebecca van Wittene, en camera- en montage mensen. Het Zeeuws Museum levert een onderzoeksteam. Ik presenteer het programma. Met betrekking tot de vorm van het programma vindt nauw overleg plaats tussen de regisseurs en het museumteam. Naar aanleiding hiervan maken de regisseurs een draaiboek. De productie neemt ongeveer tweeëneenhalve dag in beslag. Het filmen kost gemiddeld anderhalve dag, de helft voor opnames van objecten verschillende ruimtes van het museum worden als studio ingericht), de rest op locatie. Daarna kosten voormontage en montage nog ongeveer een dag werk. Het televisieprogramma wordt van dinsdagavond tot woensdagochtend ieder uur op Omroep Zeeland uitgezon den. Het duurt ongeveer negen minuten. Een van de grootste uitdagingen voor een museum is bezoekers dichtbij te halen en tegelijk op afstand te houden. Er staat altijd iets tussen de bezoeker en het object in. Soms is het inbraakwerend glas, een andere keer een stalen beugel of een koord. Bezoekers weten dat ze overal af moeten blijven en als ze even hun enthousiasme niet kunnen beteugelen en te dicht bij een object komen, worden ze vanzelf door een signaal of suppoost erop gewezen dat ze afstand dienen te nemen. Dat frustreert mensen, die ondanks voortdurende disciplinering (kijken doe je met je ogen!) de neiging om objecten aan te raken maar moeilijk kunnen onderdrukken. De enige manier om dat op te lossen is, zoals dat bijvoorbeeld in het British Museum gebeurt, hands-on projecten te organiseren waarbij vrijwilligers met objecten in hoeken van het museum staan om mensen te laten voelen en vasthouden. Nadeel van deze methode is dat het vasthouden van een vervangend object de afstand tussen bezoeker en het authentieke object nauwelijks verkleint. 102

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 104