Het medium film kan door suggestie die afstand wel verkleinen. Film ver fijnt met verschillende effecten onze beleving van objecten en brengt ze daarmee dichtbij. Hij laat ons beter voelen hoe ze werken, hoe ze klinken en zelfs hoe ze er uitzien. Een van de manieren waarop film dit doet, is door de objecten in een beeldcontext te zetten. Bij de aflevering over fabeldieren ziet men de machtige narwals hun boortanden op het water slaan, bij de aflevering over de huwelijkscadeaus wordt er gefilmd in een trouwzaal, een uitzetwinkel en een schoonheidssalon. Film prikkelt ook zintuigen die het kijken ondersteunen. In de televisieprogramma's hoort men bijvoorbeeld het tingelende slaan van een oude Japanse klok, een kris die uit haar schede wordt gehaald, het uitwapperen van een schort en het zachte rinkelen van de vingerhoedversieringen op een Indiaanse jurk. Ook worden allerlei geluiden gebruikt die weliswaar niet met dit specifieke object maar met een gelijk soortig object worden voortgebracht, zoals een penseel bewegend op doek en het loeien van een pelgrimshoorn. Een derde manier waarop film de afstand tussen bezoeker en object verkleint is door uitvergroting en de sug gestie van beweging en focus. De filmcamera maakt minutieuze versierin gen, inkervingen en materiaaldetails zichtbaar die met het blote oog niet of nauwelijks waarneembaar zijn. Zo tonen de televisieprogramma's voor het eerst aan bezoeker en kijker de ongelofelijk rijke versieringen op alle pane len van een zakzonnewijzer uit 1604. de prachtige kralenpatronen op een negentiende-eeuwse tabakszak van de Zwartvoet indianen en de teksten en tekeningen op een zestiende-eeuwse gildebeker en zilveren vingerhoed. De zichtbaarheid wordt niet alleen bevorderd door de sterk uitvergrotende lens van de camera, maar ook door de objecten te laten draaien, als gevolg waarvan het oog langs, rondom, boven en onder het object wordt geleid. Voor het oog en object wordt een ideale licht situatie geschapen, die de objecten een glans, helderheid en scheipte geeft, een aura waar voor we bij mensen het onvertaalbare Engelse woord glamorous gebruiken. 103

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 105