O Musea zijn doorgaans te vol met prachtige objecten om de bijzonderheid van een enkel object nog te kunnen waarderen. Veel objecten brengen museum moeheid en een gevoel van corvee teweeg. Een enkel object geeft vaak rust en vergemakkelijkt het schenken van aandacht. De Wonderkamer dient de bezoeker het gevoel te geven van een wekelijks winkelbezoek, vrijblijvend rondkijken, een beetje snuffelen en dan weer verder. De kamer ligt op de wandelroute naar de Balans in Middelburg en is gratis toegankelijk. De film duurt niet lang en voor de objecten kan men de tijd nemen, maar men kan er ook voor kiezen ze vluchtig te bekijken. Het informele en seriële karakter van de tentoonstellingsruimte leent zich uitstekend voor snel en sober muse- umbezoek en trekt om die reden ook veel herhaal bezoekers (herkenbaar aan de voor hen geproduceerde oranje stempelkaarten waarop aangetekend staat dat ze minstens tien van de dertien tentoonstellingen hebben gezien). Onderdeel van de winkelformule is dat wekelijks een nieuw beeld, een nieu we sfeer moet worden geschapen om het oog te verleiden. Het past in het beleid van het Zeeuws Museum om een beeldend kunstenaar hiervoor uit te nodigen. Piet Dieleman wordt uitgekozen op zijn gevoeligheid voor kleur en eenvoudige ontwerpen en zijn vermogen om binnen een beperkte speelruim te eigenzinnig werk te maken. Hij neemt de uitdaging aan met de opmerking dat ook de (beroemde) Pop Artist Robert Rauschenberg etalages heeft inge richt. Hij richt de Wonderkamer in en ontweipt het rode. spiraalvormige logo voor alle drukwerk en voor de leader van het televisieprogramma. Zijn belangrijkste ontwerpen betreffen echter de vitrines voor de dertien tentoonstellingen. De vitrines veranderen in de loop van de serie van grijs naar bruin, groen, zwart, roze. Ze worden behan gen met kranten en tijd schriftillustraties en voorzien van schuine panelen, kastjes met spiegelwanden en scher men waarop beelden reeksen voorbij glijden. 107

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 109