Klein Antwerpen als decor Een Zeeuws bedrijf 100 JAAR VAN DER STRAATEN ming. Niemand zal er van wakker liggen dat het eeuwfeest in september 2005 driekwart jaar later is gevierd. Een Zeeuwse onderneming, jazeker, al kwam Janus van der Straaten uit Bergambacht en is de huidige directeur Bèr Kemps in het Limburgse Amstenrade geboren. 'Maar mijn grootmoeder van moederszijde was een Zwecdijk uit Goes'. Als Hansweert Zeeuws is, is Van der Straaten Zeeuws. Janus voelde zich thuis in dat dorp, dat meer een dorp van buitenstaanders was, aangetrokken door het kanaal en de sluizen. Klein Antwerpen werd het wel genoemd. Dat was vanwege de vele cafés en ander vertier, waardoor je om die reden niet een avondlijk uitstapje naar het Antwerpse zou hoeven te maken. Als Georges Simenon in plaats van Delfzijl Hansweert had gekozen als locatie voor een van zijn Maigret-intriges, zou het een schitterende setting voor een zwart-witfilm kunnen zijn met 's avonds een sluisverlichting door spiritus gloeilampen (1906), of elektrisch door energie uit een getijdecentrale (1918). Scheepvaart, sluismeesters, tijmannen, douane, commiezen, parlevinkers bepaalden de dynamiek van het dorp al vanaf het begin in 1866, vooral na de voltooiing van de derde sluis in 1916. Het op een steenworp gelegen, agrarische Schore kon slechts loom afsteken tegen de plaats waar Janus van der Straaten zich in 1905 met zijn bedrijf vestigde. Het Zeeuwse van het bedrijf zit hem ook in iets anders. Het zit in de betrek kelijke kleinschaligheid, het streven van de bestuurders van het familiebe drijf naar continu leit, het zich verantwoordelijk weten voor de werkgelegen heid van de gemeenschap van het eigen personeel, het zit in degelijkheid van het werk, in het geringe personeelsverloop, in een Zeeuwse nuchterheid en in een praktische instelling. 'Van der Straaten kan heel goed gaandeweg een project problemen oplossen', zegt de huidige president-commissaris Eric Loontjens. Je ziet Van der Straaten heel veel in Zeeland aan het werk. hoe wel er eveneens opdrachten elders in Nederland en in België zijn en worden uitgevoerd. Van der Straaten hoort met 109 werknemers (waarvan twintig in Breda) en een jaaromzet van achttien miljoen euro tot het Midden- en Klein Bedrijf (MKB), dat is de ruggengraat van de Zeeuwse economie. Om bij grote, complexe opdrachten, die de specialistische inbreng van verschillende disciplines vereisen, blijvend in hun eigen kleinschalige deskundigheid te kunnen concurreren, is in 2005 een strategische alliantie aangegaan met drie andere Zeeuwse MKB-bedrijven. Van der Straaten vormt nu samen met Koninklijke Hollestelle (werktuigbouw). Istimewa (elektrotechniek) en s

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 10