ONDERKAMER ZEEUWS S E U M slechts voor een klein gedeelte gebruikt in het televisieprogramma. Er moet zorgvuldig gewaakt worden voor infonnatie-overkill. De basisinformatie wordt verwerkt in een drietalig wonderkamergidsje dat bij de tentoonstelling wordt aangeboden. De rest gaat in de documentatiemappen om in de toekomst de basis te ver schaffen voor weer nieuwe verhalen. Een deel van de informatie wordt ook gebruikt voor de kleurplaten en bouwpakketten die bij elke tentoonstelling aan kinderen worden uitgereikt. Musea verliezen zich regelmatig in vakpraat, waarin het belangrijker is te weten wie een object wanneer heeft vervaardigd, dan wat het voor soort object is en hoe het wordt gebruikt. Kunsthistorici kijken naar zilvermerken en signaturen, ze vergelijken kunstwerken met elkaar en kijken naar stijl. Dat zijn allemaal belangrijke kwesties, maar ze leiden tot een louter vak inhoudelijke beargumentering van waarde. Bezoekers stellen ook andere waardevragen. Ze krijgen met de paplepel ingegoten dat een museum over schoonheid en roem gaat, maar ze willen niets liever dan die waarden inbed den in hun eigen belevingswereld. Daarvoor is het aanwijzen van grote bij zonderheid niet voldoende; het moet aannemelijk worden gemaakt in een taal die de bezoeker spreekt. Alleen dan kan hij zelf beoordelen op welke wijze objecten werkelijk bijzonder of uniek zijn. ledereen heeft wel eens gehoord dat Rembrandts Nachtwacht een icoon is, enig in zijn soort, een meesterwerk en beroemd, maar slechts weinig bezoekers kunnen zich in voelen of denken met die kennis verbinden. Toch kan men hen op eenvou dige wijze deze bijzonderheid laten begrijpen. We worden in ons leven ge confronteerd met een eindeloze stroom groeps portretten. Klassenfoto's. familie portretten en kabinets foto's, ze tonen alle maal hoe moeilijk het is om groepen mensen visueel vast te leggen. Rembrandt heeft in zijn Nachtwacht een unieke oplossing gevonden om die moeilijkheid te overwinnen. 110

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 112