Arend Rothuizen ROTHUIZEN V. DOORN T HOOF Foto rechts: 'Lunet B', Breda. Foto's onder: PZEM hoofdkantoor en centrale. De pas afgestuurde student bouwkunde Arend Rothuizen start in 1928 met het ontweip voor de Gereformeerde Westerkerk in Goes. In 1931 ontwerpt hij de Gereformeerde kerk van Oost-Souburg. Andere opdrachten volgen, met als grootste het ontweip van een nieuw onderkomen voor de PZEM in Middelburg. Dit soort officiële gebouwen hadden toen nog de uiterlijke ken merken van autoritaire, patriarchale instellingen. Dit beeld paste ook bij Arend Rothuizen: eenduidig qua opvatting en bovenal een groot ontwikkeld gevoel voor orde. Een saaie man? Nee, een serieuze vakman, die verrassend kon uitpakken. Een voorbeeld: het donkere bakstenen gebouw van de PZEM aan de Poelendaelesingel wordt aan de oostkant gesierd met een toren. Die toren is geïnspireerd op de toren van het stadhuis van Stockholm, een stad die Rothuizen tijdens een studiereis bezocht. Hij raakte geïmponeerd dooi de rankheid en sierlijkheid van het torentje en plaatste dit tegen het Middel burgse gebouw als een kaars op een verjaardagstaart. Iets lichtvoetigs versus het robuuste. Het torentje als symbool voor een persoonlijk feestje. Het hoofdkantoor van de toenmalige PZEM krijgt het in de oorlog zwaar te verduren. Een bominslag en waterschade door het onder water zetten van Walcheren treffen het gebouw. Het torentje, een markeringspunt op het vlakke Walcheren, blijft echter ongeschonden en lijkt aan de bewoners van Walcheren te zeggen: 'houd de rug recht, er komen betere tijden.' Een zeer grote opdracht is het ontwerp van de Electriciteits Centrale Zeeland aan de Edisonweg in Vlissingen. Deze wordt na een bouwtijd van meer dan tien jaar in 1954 voltooid.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 135