Aanpak Doel van het voorbeeldplan was om de leefbaarheid van de kleine kernen te verbeteren. Door de dorpspleinen weer een wervende uitstraling te geven kunnen ze opnieuw ontmoetingsplekken worden. Vooral door ruimte te scheppen in de openbare ruimte, openbare ruimte die door tal van ingrepen in het verleden verloren was gegaan. Verkeer, beplanting, bestrating en nutsvoorzieningen worden op elkaar afgestemd. Er is naar integrale oplossingen gezocht, terwijl vroeger slechts naar een deelaspect werd gekeken. Daarmee heeft Borsele het tijdperk van ad hoe oplossingen voor deelproblemen achter zich gelaten. Er is hierbij goed gelet op de dorpskarakteristiek, die ook in de Zak sterk verschilt. Zo is er, om twee uitersten te noemen, het karakteristieke ronde dorpsplein van het Zeeuwse ringdorp, waarvan 's-Heer Abtskerke een voorbeeld is en het recht hoekige renaissanceplein van het dorp Borssele. De verscheidenheid in dor pen heeft tot verschillende ontwerpen geleid, die zorgen voor een inbedding in de eigen dorpsstructuur. Niet alleen de historische achtergrond verschilt per plein, ook de uitdagingen zijn vaak van heel andere orde. Zo zijn er plei nen waar met een relatief kleine ingreep (Nisse, Borssele) veel kan worden bereikt. In andere gevallen zijn complete herinrichtingen noodzakelijk (Heinkenszand, 's-Gravenpolder, Baarland, 's-Heerenhoek). Naast verschei denheid die gebaseerd is op de eigen dorpsstructuur is er ook gestreefd naar eenheid en herkenbaarheid. Terughoudend materiaalgebruik, zowel wat betreft de beplanting, de bestrating als de terreinmeubilering is hierbij een belangrijk aspect. In feite wordt er overal gewerkt met een beperkt aantal middelen. Het is een soort code die garandeert dat er, ondanks de verschil len, een visuele samenhang is tussen de pleinen van Borsele. 150

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 152