Herinrichting dorpscentrum Heinkenszand De Slotstraat in Baarland is het eerste plein dat volgens de visie van het Voorbeeldplan Vierde Nota is heringericht. De Slotstraat was een typisch voorbeeld van een plein dat door tal van ad hoe oplossingen zijn samenhang en daarmee allure verloren had. Zo was het plein opgedeeld in een parkeer gedeelte en een grasveld. Een brede rijbaan met aan weerszijden trottoirs met stoeptegels trok dominant de aandacht. Het geheel had hierdoor meer weg van een straat dan van een plein. De heringerichte Slotstraat ademt weer een dorpse sfeer. De rijbaan is versmald en zowel aan de zuidkant als aan de noordkant van het plein zijn nieuwe lindebomen aangeplant. Aan de noordkant is dit in de vorm van leilinden gebeurd. Ze worden begeleid door een beukenhaag. Vanwege de schaal van de huizen en de gekozen beplantingsvormen heeft de noordkant van het plein veel weg van een hofje. Het parkeergedeelte van het plein is verdwenen. Daardoor is de muziektent weer centraal op het gras komen te staan. Ook de trottoirs zijn verdwenen en hebben plaatsgemaakt voor rabatstroken van klinkers. Hier kan nu worden geparkeerd. De herinrichting van het dorpscentrum van Heinkenszand maakt deel uit van een groter plan voor Heinkenszand, het Masterplan, waarin de toekom stige ruimtelijke ontwikkeling van het doip is vastgelegd. In dit plan wordt het dorpscentrum via een grote parkruimte aan de nieuwbouwwijk 'Over de dijk' gekoppeld. In samenhang hiermee is het Van der Biltplein en het 152

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 154