Stengeplein heringericht. Het Stengeplein heeft een belangrijke functie, omdat hier aan zowel drie schoolgebouwen als het cultureel centrum De Stenge liggen. De schoolterreinen zijn meegenomen in de herinrichting. De eerste fase van de Doipsstraat en de herinrichting van het Van der Biltplein dateren van 1997 en 1998. De Dorpsstraat vormt het hart van Heinkenszand. De straat is in feite een (lage) dijk. die de Oosterguitepolder van de Oosterlandpolder scheidt. Het betreft hier beide zeer oude polders, die ongeveer gelijktijdig zijn ingepol derd (ca. 1289). Dit verklaart de geringe hoogte van het dijkje, dat als zoda nig nauwelijks herkenbaar is. Naast een straat met een woonfunctie is de Doipsstraat nog steeds de belang rijkste winkelstraat van het doip. De goede bereikbaarheid per auto is een van de kwaliteiten van het winkelhart van Heinkenszand en dat moest ook na de herinrichting zo blijven. De auto heeft in het heringerichte dorp wel genoegen moeten nemen met een meer bescheiden plaats in de openbare ruimte. De inrichting is zodanig vormgegeven dat de auto als het ware te gast is in een domein waar de voetganger en de fietser prioriteit hebben. In de oude situatie had de Dorpsstraat smalle stoepen en een relatief brede rijbaan. In de nieuwe situatie ligt de gehele straat op één niveau. De orde ning van de verkeersstromen vindt in het profiel als vanzelf plaats. De auto rijdt stapvoets, waarbij de voetganger als vanzelfsprekend voorrang krijgt. De parkeerstroken wijken in materiaalgebruik af door de toepassing van een antracietkleurig tegeltje, terwijl de rest van het profiel in een oude Hollandse klinker ligt. Ter hoogte van de Nederlandse Hervormde kerk (een voorbeeld van een sobere waterstaatskerk) bevindt zich het echte doipshart. Door de bouw van 153

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 155