Herinrichting kerkring 's-Heer Abts- kerke (uitvoering 1996 en 1997) O R S Watervliet) en de monumentale boerderij met de grote weide geven aan dit gedeelte van de Dorpsstraat een geheel eigen landelijke sfeer. Het herinrichtingsplan heeft op dit gegeven ingespeeld, waarbij de aanleg van het voetpad langs de grote weide een belangrijk aspect is. Het voetpad wordt van de rijbaan gescheiden door een haag van veldesdoorn. waarin een rij lindebomen is opgenomen. De gebogen vorm van de straat versterkt het bijzondere karakter. 's-Heer Abtskerke is een prachtig voorbeeld van een Zeeuws ringdorp. Het dorp ontstond op het hoogste en breedste deel van een kreekrug(je) in de Goese Poel. De ronde vorm is direct aan deze oorspronkelijke geomor- fologie gerelateerd. De monumentale kerk bepaalt in belangrijke mate het beeld. Typisch voor het plein van 's-Heer Abtskerke zijn de laantjes van linden die aan weers zijden van de kerk op een toegangsdeur in het schip van de kerk uitkomen. De kerk dateert uit de eerste helft van de veertiende eeuw en is een voor beeld van Vlaamse kustgotiek. De bebouwing rond de kerkring bestaat in tegenstelling tot veel andere Zeeuwse kerkringen voornamelijk uit vrijstaande woningen. Hierdoor ont breekt een echte pleinwand, waardoor de ruimte niet als een plein wordt ervaren. In het herinrichtingsplan is dit ondervangen door de aanplant van een rij leilinden rond het gehele plein. Ook door de aanplant van een beu kenhaag rond de kerk wordt het beeld van de ring versterkt. De aanwezige trottoirs, die de ring een gedateerd karakter gaven, zijn verwijderd en vervangen door een rabatstrook van klinkers.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 158