Herinrichting dorpscentrum Nieuwdorp De herinrichting van de Heerenstraat en de Kuijpersdijk dateert van 2004. Oorspronkelijk was de Kuijpersdijk aan beide zijden bebouwd. Halverwege de vorige eeuw zijn de woningen aan de westzijde van de dijk gesloopt. Hierdoor ontstond een grotere aaneengesloten rechthoekige ruimte. Het dorp kreeg hierdoor een plein in het centrum, met een bovengedeelte, de Kuijpers dijk en een benedengedeelte, de Heerenstraat. Met name de Heerenstraat ontwikkelde zich tot het uitgaanscentrum van het doip. De Kuijpersdijk behield voornamelijk een verkeersfunctie. Van een mooie ruimte was geen sprake, de dijk was na de sloop van de huizen met gras ingezaaid en deelde de ruimte nogal saai in twee delen. In het herinrichtingsplan is er voor geko zen de benedenruimte van de Heerentraat ruim te maken en de inrichting af te stemmen op de horecavoorzieningen en de winkels. De ruimte is gewon nen door de realisatie van een damwand over de volledige lengte van het plein. De benedenruimte van de Heerenstraat wint hierdoor aan beslotenheid en is verzelfstandigd ten opzichte van de Kuijpersdijk. Dit komt ook tot uiting in de bestrating die van de gevel tot aan de damwand, voorzien van een bijzonder motief doorloopt. Het heringerichte centrum van 'Paerehat' is, hoe kan het ook anders, op 21 februari 2004 door Prins Richard geopend! Nieuwdoip strekt zich uit over twee polders. Het dorp is oorspronkelijk ont staan in de West-Kraaijertpolder. Hier bevindt zich de Ring en de Citadel. Dit oostelijk gelegen deel van het dorp heeft verder nauwelijks groei gekend. De dorpsuitbreidingen kwamen al snel aan de westkant van het doip in de 162

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 164