Borssele 1997 PLEINEN VAN BORSE opgenomen en waar nodig aangevuld. Centraal in de groenstrook wordt een blokhaag met een hoogte van tachtig centimeter aangeplant. Deze wordt omgeven door een lage bloeiende heesterbeplanting. Op de 'kopse kanten' van het centrale gedeelte worden voetpaden in de bestrating opgenomen. De verbinding tussen de beide dorpsdelen wordt hierdoor benadrukt. Op het Oranjeplein vindt de weekmarkt plaats en er is voldoende parkeerruimte en plaats voor dorpsfeesten. Op het plein worden drie grotere lichtmasten geplaatst. Door indirecte ver lichting zullen ze het plein 's avonds een bijzondere sfeer geven. De licht masten worden geplaatst op elementen, die tevens als zitbank dienst doen. Aan de zijde van de Rabobank is plaats gereserveerd voor de ondergronds uitgevoerde glascontainer. Het dorp Borssele is een voorbeeld van een tekentafelontwerp uit de zeven tiende eeuw. Het plan voor het doip en het dorpsplein kwam gelijktijdig met het plan voor de Borsselepolder tot stand. De polderstructuur bestaat, net als bij de Beemster, uit volkomen vierkanten. De ontwerpers introduceerden als het ware een grapje: ze gaven het dorp een gedraaide ligging ten opzichte van de polderstructuur. Het doip en het plein hebben een rechthoekige opbouw waarin de maatverhoudingen van de gulden snede zijn terug te vinden. Het plein is groot en ruim (ca. 175 bij 100 meter) en bestaat voornamelijk uit gras met lindebomen. De bomen zorgen voor een bladerdek, waaraan het plein ondanks de grote maat beslotenheid ontleent. Met het middengedeelte met het gras, de bomen en de vaete was weinig mis. 165

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 167