recreatiesector heeft het moeilijk. Voor hen is het lastig concurreren: met een verouderd product de prijsconcurrentie aangaan met goedkope zon vakanties naar Spanje, Portugal en Turkije. Zelfs de overheid lijkt gebukt te gaan onder de malaise van de laatste jaren. Veel nieuwe woningen zijn er de afgelopen tijd niet gebouwd. Planologische procedures, onwillige grondeige naren, het zat allemaal niet mee. Het door negatieve publiciteit geteisterde gemeentelijke apparaat lijkt het vroegere, vanzelfsprekend lijkende zelfver trouwen na de bestuurscrises van 'Nobelgate' nog niet herwonnen te hebben en sleept zich van kwestie naar kwestie. De totale optelsom is inmiddels merkbaar voor de bevolking van het eiland: een afkalvend voorzieningen niveau, discussies over bezuinigingen en een teruglopende leefbaarheid, gebrek aan banen en woningen voor jonge starters op de arbeids- en woning markt. Maar helemaal gewonnen lijkt Schouwen-Duiveland zich nog niet te hebben gegeven. Want de inkt van de Nota Ruimte was nog niet droog of Schouwen-Duiveland was erbij. Ontwikkelingsplanologie richt zich op doelgerichte planvorming op regionale schaal. En is dat nu net niet waar Schouwen-Duiveland behoefte aan heeft? Rijk en Provincie kondigen aan meer dan in het verleden slechts een faciliterende, voorwaardenscheppende rol te willen spelen; door wet- en regelgeving aan te passen, door kennisuit wisseling tussen partijen en projecten te bevorderen. Minder blauwdrukken van boven, minder beleid vanuit een ivoren toren. De afgelopen jaren waren er vanuit de lokale gemeenschap van het eiland al verschillende aanzetten 174

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 176