De kracht van Schouwen-Duiveland Stelling: Zeeland is af Na voltooïng van de Deltawerken heeft de gedachte postgevat dat Zeeland af was. De tot beweging dwingende dynamiek van de Delta is gekluisterd achter dammen, dijken, risico contouren, natuurreservaten en vogel- en habitatrichtlijnen... I N N gegeven om tot een nieuwe koers te komen. Mensen met hart voor het eiland, die zich niet neer willen leggen bij een schijnbaar autonome nega tieve spiraal, kwamen in actie. De Federatie Ondernemers Schouwen- Duiveland, de bouwondernemers, verschillende politieke partijen, de Rabobank. Ze organiseerden debatten, produceerden discussiestukken of vroegen op een andere manier aandacht voor een nieuw elan op het eiland. De Rabo deed het zelfs met een gedegen studie: 'Hom of Kuit?' waarin de problematiek van Schouwen-Duiveland cijfermatig onderbouwd onder de aandacht van de beleidsmakers werd gebracht. Maar hoe organiseer je een nieuwe aanpak, waarin niet louter vanuit de overheid de koers wordt uitge stippeld, maar dit vanuit gezamenlijkheid gebeurt, en burger en midden- en kleinbedrijf vanaf het eerste moment onderdeel van de planvorming uitma ken? En nog belangrijker: wat kan de leidende gedachte gaan vormen bij het ontwikkelen van een nieuw toekomstperspectief voor Schouwen-Duiveland? Bij alle discussies over de toekomst van Schouwen-Duiveland komt steeds iets terug. Iets dat het eiland op de een of andere manier kennelijk onder scheidt van de rest van Zeeland. Want Schouwen-Duiveland heeft niet alleen een strategische geografische ligging, maar het scoort permanent hoog in de waardering als woonmilieu. De kop van Schouwen, de verschillende kusten, het open landschap, de zichtbare en voelbare historie van de strijd tegen het water, de relatief kleinschalige natuurgebieden dicht bij de zeventien kernen van het eiland: het geheel vormt een paradijs voor degenen die het zich kun- 175

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 177