De kip met de gouden eieren De kroonjuwelen: verkopen of tentoonstellen? O Slachten we hiermee niet de kip met de gouden eieren? Gaat het vestigen van nieuwe inwoners op Schouwen-Duiveland niet gepaard met dezelfde negatieve uitwassen die we elders in Nederland al zien: files, lawaai, anoni miteit, toenemende onverdraagzaamheid? Gaat onze identiteit niet verloren? Maar ook: wie wil hier nu wonen? Zijn er eigenlijk wel mensen die naar Schouwen-Duiveland willen komen en wie zijn dit dan? Legitieme vragen, waar zorgvuldige studie goede antwoorden op moet geven. Maar studie geeft niet het antwoord op de kern van de vraag die aan Innovation Island ten grondslag ligt. Welk alternatief gaat Schouwen- Duiveland ontwikkelen om een antwoord te bieden aan een krimpende eco nomie, een teruglopend verzorgingsniveau, een leeglopend platteland, een verouderend recreatief aanbod? Het gevolg van niets doen is duidelijk. Een verder teruglopend commercieel, cultureel en maatschappelijk verzorgings niveau. Vergrijzing van de bevolking, met gevolgen voor het aanbod van onderwijsvoorzieningen, het relatief zwaar drukken van een zorginfrastruc- tuur op een kleine gemeenschap. Koude saneringen van branches die, gelet op hun kleinschaligheid, de eisen van verdergaande Europese regelgeving niet het hoofd kunnen bieden. Bedrijven in de landbouw en recreatie die te kampen gaan krijgen met onoplosbare opvolgingsproblematiek, omdat de toekomstige rendementen de overnamesom niet kan financieren. De hieruit voortkomende verrommeling van het landschap. Visie gaat aan studie voor af. hoewel we dit in het poldermodel van de afgelopen decennia af en toe wel eens vergeten lijken te zijn. En visie vergt de moed tot het maken van een keuze. De kem die ten grondslag ligt aan het gaan formuleren van studies die ant woorden moeten gaan geven op vragen, ligt vooralsnog dan ook besloten in het besluit om een antwoord te willen gaan geven op de problemen die we voorzien. En dat besluit is er bovenal een dat door de gemeenschap van Schouwen-Duiveland zelf genomen moet worden. De eerste fase van het project Innovation Island richt zich sterk op het ver spreiden van het idee dat een gezamenlijke aanpak, gericht op het koppelen van ontwikkelingen die anders los van elkaar plaatsvinden, meerwaarde oplevert. Dit gebeurt door mensen die elkaar normaliter niet ontmoeten, in het kader van Innovation Island met elkaar in gesprek te brengen. Een aan nemer met een zorgleverancier. Een deskundige op het gebied van medische technologie met een gemeenteambtenaar. Een conservator van een museum met een recreatieondernemer. Een eerste start van deze ontmoetingen is gemaakt door het organiseren van een tweedaags werkatelier in Renesse, als

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 180