Ruimtelijke aanleidingen V-" De kroonjuwelen van Schouwen-Duiveland liggen verankerd in een ruimtelijk casco (Bron: RDH architecten stedenbouwkundigen). INNOVATION ISLAND experiment. Lukt het om mensen vanuit zulke verschillende disciplines op een zinvolle manier met elkaar ideeën over de toekomst te laten ontwikke len? Om de discussie niet te abstract te houden, zijn cases benoemd. Reële vraagstukken, die op concreet aanwijsbare plaatsen liggen. In eerste instantie vinden de gesprekken nog vanuit een vrije invalshoek plaats. Maar niet vrij blijvend. Want deze eerste ronde moet wel materiaal opleveren waaruit moet blijken of de ingeslagen weg de moeite waard is. Om een discussie over het concept Innovation Island breder te kunnen voeren, moet er immers concreet discussiemateriaal op tafel komen te liggen. Na het werkatelier volgt de gemeenteraad. Hij vormt immers de eerste afspiegeling van de lokale gemeenschap, hij heeft voor vier jaar het mandaat van de bewoners gekregen om de koers in hoofdlijnen uit te zetten. Het bij elkaar gebrachte materiaal van het werkatelier vormt de input voor deze raadsdiscussie. Als eerste een aanzet voor een studie die het waardevolle 'casco' van Schouwen-Duiveland in beeld brengt. Die laat zien dat er op het eiland mogelijkheden zijn om ook op een andere manier met woningbouw opgaven om te gaan. Dat de kwaliteiten van het eiland, de kroonjuwelen, niet verkocht maar wel tentoongesteld kunnen worden. En dat tijdens de ten toonstelling bewaking aanwezig blijft. Een tweede belangrijk gegeven is het beheersbaar maken van het experiment. Eerst maar eens starten met een vijf tal concrete pilots. Reële kansen, gekoppeld aan concrete vraagstukken. Daar maar eens op een andere manier naar gaan kijken. Niet alleen door beleids makers op afstand en deskundigen vanuit ivoren torens, maar op de manier die de ontwikkelingsplanologie beoogt: gebiedsgericht en gezamenlijk. Ondernemers van het eiland, deskundigen uit het land, bewoners uit het

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 181