Een deltaplan voor de Zeeuwse kennisinfrastructuur Akkoord van ondernemersoverheden en onderwijs GEORGE VAN HEUKELOM Op 14 juli 2005 is in Den Haag het Zeeuws Kennisakkoord aan de Minister van Onderwijs aangeboden. Nadat eerder tijdens een bezoek aan Zeeland minister-president Jan Peter Balkenende zijn belangstel ling en waardering er voor uitsprak, kreeg het Zeeuwse initiatief' ook van Maria van der Hoeven een warm onthaal. Onder de titel 'Kennis maken in Zeeland' heeft de stuurgroep van vertegenwoordigers van het MKB-Zeeland, de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, de Provincie, de Zeeuwse gemeenten, de verschillende vormen van voort gezet onderwijs (avo, vhbo, mbo) en hoger onderwijs (Hogeschool Zeeland en Roosevelt Academy), concrete doelstellingen vastgelegd ter versterking van de Zeeuwse kenniseconomie. Het gaat daarbij om meer gekwalificeerde mensen, een hogere onderwijsparticipatie, effectieve kennisuitwisseling en innovatiebevordering. De realisering van de plannen om die doelen te bereiken vergen een investering van 177 mil joen euro. De regie komt in handen van het Zeeuws Instituut Kennis economie, een nieuw ontmoetingsplatform voor ondernemend Zeeland, de overheden en het onderwijs. Dit nieuwe instituut vervangt verschil lende bestaande overlegorganen. Het Zeeuws Akkoord is met veel inzet van alle partijen snel tot stand gekomen. In dit artikel ga ik in op de achtergrond en het resultaat. Op 5 april 2005 is er onder voorzitterschap van Commissaris van de Koningin Wim van Gelder een intentieverklaring uitgesproken voor een Zeeuws Akkoord. Toen is het begonnen. Op initiatief van de Hogeschool Zeeland, gedragen door het ROC Zeeland. ROC Westerschelde, het Hoorn- beeckcollege, het AOC Edudelta (Groen College) en de Roosevelt Academy, later aangevuld met de andere scholen voor voortgezet onderwijs, de Zeeuwse gemeenten en van ondememerszijde het MKB-Zeeland en de BZW. is daar mee de basis gelegd voor een Deltaplan voor de Zeeuwse kenniseconomie. Nu die intentie is uitgemond in een daadwerkelijke gezamenlijke aanpak, kan naar mijn mening de sociaal-economische structuur van Zeeland op een hoger plan worden gebracht. Dat is nodig, omdat juist de innovatieve kennis economie op dit moment in Zeeland nog onvoldoende ontwikkeld is. 185

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 187