Arend de Ru 1944 - 2005 ANDREAS OOSTHOEK 1. Op akkerland, met duinen in het verschiet. Zeeland. De begraafplaats van Meliskerke, een groene rechthoek, gevat in tarwe, maïs en bieten. De zachte kleur en geur van de lindenlaan. Een bakstenen brug, het smeedwerk, zilver op zwart, de klinkers, het grintpad, het hek. Vrede Rust. Het riet pluimt in de watergang. Vogels boven het dorp, vogels boven het paarsgroene duin. Daarachter de ebstroom, Oostgat en Deurloo, de weg naar Engeland. Een Zeeuws afscheid van Arend de Ru. De zware klok van de Lange Jan begeleidt de laatste gang door Middelburg. De Walcherseweg voert naar buiten, langs het Hof Santvoort, de oude Commanderij van Sint Jan. Royen- hove. Hogelande en Biggekerke in de verte, de palmentooi van Ter Buttinge. de nieuwe uitleg van Ravensteijn. het Munnikenhof van vader Cats, de molen van Grijpskerke, Wilhemina's Oord, Charlottenburg, meien en helianthen, Mariekerke. Bij de begraafplaats wacht een klein gezelschap. Het deelt in de strikte gestrengheid van het oord, ziet de namen van Walcheren: De Korte en De Buck. Francke en Riemens, Kodde en Wisse, Jobse en Dekker, Provoost en Davidse. Engel vaart. Veel rechte stenen, een kolom van zwart graniet, een enkel kruis. Sober en strak. De steen van domenie Bakker ver bindt het beeld met het woord: een stralende zon boven de wateren. Hout in klei. De bloemen, witte rozen van het laagland en orchideeën uit de Oost. Zaterdag 9 juli 2005 begroeven we Arend de Ru, een opmerkelijk man. Hij zou die dag éénenzestig jaren hebben geteld. In de Nieuwe Kerk en de Kloostergangen van de Middelburgse Abdij kwamen honderden mensen ten afscheid bijeen. Arend Comelis de Ru was er - zo werd gezegd - in geslaagd nog éénmaal zijn Tempel van de Vrijheid vol te krijgen. Een plaats met geschiedenis die - door het gedreven werk van Arend de Ru Foto: Wim Riemens voor de Four Freedoms - mede een plaats voor de toekomst werd. 209

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 211