DE RU - 1944-2005 3. In 1982 raakte Arend de Ru nauw betrokken bij het werk van The Roosevelt Foundation. Voor de eerste maal werden in de Nieuwe Kerk te Middelburg de Four Freedoms Awards uitgereikt. Hij kon er zijn kwaliteiten als commu nicator, homme de charme en ambassadeur van Zeeland in ruime mate ont plooien. Arend de Ru werd één met de doelstelling: het springlevend houden van de gedachte achter de Four Freedoms: vrijwaring van gebrek, vrijheid van meningsuiting, vrijwaring van vrees, vrijheid van godsdienst. Ze werden op 6 januari 1941 in de beroemd geworden toespraak van president Franklin Delano Roosevelt van een treffende achtergrond voorzien. Ambassador William J. vanden Heuvel, chairman of the Franklin and Eleanor Roosevelt Institute, zou later over die kennismaking in oktober 1982 schrijven: "It was then that we first saw the genius of Arend de Ru. He knew everyone, he was capable of organizing intricate events and controlling the logistic details, he managed everything with great good humor and became himself deeply committed to the Four Freedoms and enhanching their mea ning in the contemporary world. Arend de Ru combined the profound char acter of a Rembrandt painting and the joyful spirit of a Frans Hals portrait. He had an abundance of energy which fueled his imagination and underlined the brillance of his organizational abilities. He brought together the great and powerful and reached out to the hardworking Dutch and to schoolchildren everywhere to tell them with pride that they shared the Roosevelt legacy." Arend de Ru legde zijn ziel in het werk voor de FFA, met als tweejaarlijks hoogtepunt de uitreikingen in Middelburg. Hij ontving achtereenvolgens prinses Juliana, Harold McMilllan. Alessandro Pertini, Helmuth Schmidt, Vaclav Havel, Jacques Delors, Javier Perez de Cuéllar, de Dalai Lama, Ruud Lubbers, koning Juan Carlos, Mary Robinson, Matti Ahitisaari, Nelson Mandela en Kofi Annan in het gezelschap van - onder veel anderen - Max van der Stoel, Herman van Royen, Simone Veil, kardinaal Alfrink, Simon Wiesenthal, Mstislav Rostropovich, lord Carrington, Jan Tinbergen, gravin Marion Dönhoff, lord Runcie, bisschop Desmond Tutu en Max Kohnstamm. Vorig jaar werd hijzelf ongewild en verrast, vanwege zijn bijzondere inspan ningen en stijl, onderscheiden met de special medal van de FFA. Getuigenissen. In Elsevier (16-07-05) zegt mr Joris Demmink, secretaris generaal van Justitie: "Die prijs is door zijn inzet groter dan Zeeland" en mr Arthur Docters van Leeuwen: "Het is de belangrijkste onderscheiding na de Nobelprijs. Dat beseft men hier onvoldoende". 211 De eerste jaren in Zeeland, Middelburg 1982.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 213