Bas van der Straaten; beminnelijk, sociaal bewogen, politiek geënga geerd, technisch vooruitstrevend vOns Zeeuwen bin zunig' 1 O O JAAR VAN DER STRAATEN Uit gesprekken met mensen die hem gekend hebben komt Bas naar voren als een beminnelijke man met veel interesse in techniek, die zich absoluut geen aannemer voelde. Hij was nogal idealistisch ingesteld. Speelde met de gedachte om alle aandelen onder de werknemers te verdelen, maar daar vonden de anderen toch te veel praktische bezwaren aan kleven. Hij zorgt voor een betere pensioenvoorziening van het personeel. In 1971 schrijft hij: 'Gelukkig is er al een pensioenfonds voor de Bouw. De uitkering hiervan is echter maximaal slechts ca. 2.000 per jaar. Daarom heeft ons bedrijf dan ook voor de vaste werknemers welke langer dan 3 jaar in onze dienst zijn een aanvullend pensioen afgesloten dat maximaal 500 per jaar uitkeert...' Dat is toch mooi een kwart meer bovenop de uitkering van het pensioen fonds als aanvulling op de AOW die dan 6.800 bedraagt. Het tekent de sociale instelling van Bas van der Straaten. Politiek schaarde hij zich vóór de Tweede Wereldoorlog in het kamp van hen die de geweldloosheid voor stonden. Hij was zogezegd een drager van het gebroken geweertje en had er als zodanig al vóór de Tweede Wereldoorlog moeite mee als het bedrijf zich zou inlaten met de bouw van kazematten voor het leger. Ook tijdens de oorlog zal Van der Straaten niet vrijwillig voor de bezetter werken. Bas is ook zuinig. Rienus Polderman is hem daarin echter verreweg de baas. Hij is bijna een verpersoonlijking van de slogan 'Ons Zêêuwen bin zunig'. In een stapeltje oude stukken zie je hoe hij calculaties maakte op de achter kanten van reclamefolders, enveloppen, zelfs op die van rouwkaarten. In een huishoudboekje worden aanbestedingen en onderlinge verrekeningen tussen aannemers bijgehouden. Heel gebruikelijk in die tijd. Als hij maar weinig aan iemand te schrijven had, bijvoorbeeld een aanmaning om een afgespro ken verrekening na te komen, dan werd het dunst denkbare briefpapier in vieren gedeeld, om op een kwart velletje het briefje te typen. Het is een zuinigheid die ook te ver doorgevoerd kan worden. Toen Jaap Legemate op 1 juni 1956 in dienst van het bedrijf trad trof hij een situatie aan, die niet veel anders was dan de karakterisering uit het eerder genoemde accountants rapport. 'Een traag, sudderend bedrijf'. Er werd weinig geïnvesteerd. Als er materieel nodig was, werd het veelal tweedehands aangeschaft. Dat zou anders worden.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 22