Bèr Kemps Andere tijden Met Bèr Kemps wordt opnieuw een pionier aangetrokken, maar in andere zin. Bèr loopt al tegen de vijftig als hij bij Van der Straaten binnenkomt. Heeft dan een internationale carrière achter zich bij Ballast Nedam, Vissers Wegenbouw Drunen/Maastricht, Hollandse Wegenbouw Zanen, onderdeel van HBG en via HBG bij een dochteronderneming Bitumarin. Deze werkte onder andere voor DOS-bouw en zo was Bèr met asfalttechniek in de water bouw betrokken bij de bouw van de Stormvloedkering, met name bij de dammen ter weerszijden van de Roompotsluis. Voor Bitumarin werkt hij in Engeland en Duitsland. Bij een afslankingsproces van Bitumarin wordt hij door het Noorse bedrijf Hesselberg aangetrokken om voor de internationale markt een waterbouw-asfalttak op te zetten. Dat resulteert in het Nederlands- Engelse bedrijf Hesselberg Hydro, dat hij samen met een collega uit de Bitumarintijd runt. Hij is dan een wereldwijde specialist in asfaltkerntoepas- singen. Later vindt hij de waterbouwasfalttechnieken toch té specialistisch en mist hij de dynamiek van een algemene aannemerij. Hij zoekt en vindt in 1993 bij Van der Straaten een eindbestemming. Per 1 januari 1994 wordt hij er tot directeur benoemd. Als je aan Bèr vraagt wat er nu zo aantrekkelijk is aan Van der Straaten, bij voorbeeld in vergelijking met de grote ondernemingen, waar hij eerder voor werkte, zegt hij: 'In een kleine kroeg kun je ook dronken worden en het is er meestal gezelliger'. Het is een Limburgs-Brabantse uitdrukking om de voor delen van een zekere kleinschaligheid onder woorden te brengen. Past ook wel bij Hansweert, maar dan eigenlijk bij het oude Hansweert. 'Je staat bij Van der Straaten voortdurend tussen je mensen', is het Zeeuwse equivalent. Bèr Kemps heeft weliswaar geen aandelen in het bedrijf, maar hij voelt er zich niet minder verbonden mee dan zijn voorganger. Zijn Janus van der Straaten en Jaap Legemate pioniers die de uitdagingen van grote, ingewikkelde werken aangaan, bij Bèr Kemps ligt dat anders. Maar de tijd is ook anders. In deze laatste periode in de honderdjarige geschiedenis van het bedrijf verandert de wereld van de aannemerij. Geleidelijk, maar onherroepelijk. Meer Nederlandse en Europese regels. Geluid, stof, ruimte, bezwaarprocedures, certificering. De bureaucratisering lijkt sterk toegenomen en vraagt om een antwoord. Hand in hand hiermee leiden privatisering en bezuinigingen tot een weglekken van kennis bij de opdrachtgevers. Kon je vroeger als aannemer een werk in opdracht van Rijkswaterstaat uitvoeren, dan maakte deze zelf het bestek en controleerde de uitvoering. Hetzelfde geldt voor diensten van gemeentewerken. Zo kon het ontbreken van de schoorpalen in het geval van de aanlandingsinrichting in Breskens in de jaren vijftig op het conto van Rijkswaterstaat zelf geschre- 29

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 31