Nel met haar zusje op de lagere school. Ze moest zeven keer verkassen van school, omdat de oorlog het gezin uit Rotterdam dreef en Nel van plaats naar plaats ging. NEL GINJAAR_MAAS volwassenen onderscheid tussen meisjes en jongens werd gemaakt als het om opleiding gaat. Nel doorliep zonder problemen de HBS-B. Ze twijfelde tussen wiskunde en scheikunde studeren. Maar omdat ze later vooral haar eigen brood wilde verdienen, koos ze voor scheikunde dat volgens haar meer kansen bood op de arbeidsmarkt. Precies zoals haar ouders haar hadden opgevoed. In Leiden, waar ze een van de weinige meisjes was die scheikunde studeer de. ontmoette ze Leendert Ginjaar, de liefde van haar leven. Ze trouwden en woonden op een zolderverdieping. Nel verdiende de kost in het laboratorium van de universiteit. Net toen haar studie was afgerond kreeg ze in 1956 haar eerste kind. Willem. Leendert vond een baan bij TNO in Delft en het gezin verhuisde naar een flat in Rijswijk. 'We hadden geluk, want in de jaren '56/"57 heerste er behoorlijk wat woningnood. Maar ik werd gek op die flat. Ik was gestopt met werken. De muren kwamen op me af. De huisarts adviseerde toen dat ik een baan zou zoeken'. Ze solliciteerde bij het Haags Lyceum en vertelde eerlijk tegen de rector dat ze zwanger was. Het kwam zo goed uit dat de baby in de vakantie zou komen en ze met het nieuwe schooljaar kon beginnen. Maar ze werd niet aangenomen. 'Ik weet niet wanneer u nóg een kind krijgt', was het argument van de rector om haar geen baan aan te bieden. Anders ging het bij de Rijswijkse openbare scholengemeenschap waar ze wel werd aangenomen. 'Daar waren ze blij voor me toen ik weer zwanger was'. Ze glimlacht bij de herinnering. "Overigens reageerde de omgeving wel wat vreemd op mijn werkzame leven. De buurmannen vroegen aan Leendert of hij niet genoeg verdiende om een gezin te onderhouden. De buurvrouwen vonden het eigenlijk prachtig. Waarop ik dan zei: "Jullie kun nen toch ook gaan werken!"' 34

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 36