Het stokpaardje Nel, tweede van rechts, in een discussie over de door minister Deetman ontworpen Harmonisatie wet van 1988. De wet regelde studiefinanciering en een beperking van de studieduur in het weten schappelijk onderwijs. NEL GINJAAR_MAAS Het was toen Nel in de Tweede Kamer werd gekozen helemaal niet vanzelf sprekend dat ze woordvoerder 'onderwijs' zou worden. Daar was al in voor zien en ze moest het voorlopig doen met landbouw. 'Ik kwam tussentijds in de Kamer en had het idee dat ze blij met mijn komst waren. Maar zo was het niet helemaal. Je werd in het diepe gegooid. Ik ver geet nooit de eerste fractievergadering. Ik was natuurlijk ruim op tijd en nam plaats ergens aan de vergadertafel. Theo Joekes kwam binnen en ik kon mooi opstaan. Ik zat op zijn plaats. Later begreep ik dat je moest wachten totdat de fractiesecretaris je een plaatsje had gewezen. Na een week of vier begon ik me te vervelen. Ik vond dat ik te weinig te doen had. Ik wilde boven dien graag "onderwijs" hebben. Maar daar zaten Henk Vonhoff en Neelie Kroes. Toen Vonhoff weg ging, mocht ik. Ik genoot van de debatten met Van Kemenade. Ik heb eens samen met Neelie (Kroes) het woord gevoerd bij de onderwijsbegroting. Van Kemenade noemde ons toen "de azijnpissers van de VVD". Maar de sfeer was goed. Het debat was beter en harder dan nu, maar we waren geen vijanden'. 'Later, toen Pais minister van Onderwijs werd, moest ik echt ten strijde. Bijvoorbeeld tegen de ideeën achter de middenschool.' Op het moment dat ze het woord 'middenschool' in de mond neemt, is ze niet te stuiten. "Dat is toch zo'n verkeerde gedachte. Die gaat er namelijk vanuit datje alle leerlin gen, ongeacht hun talent, ideeën, belangstelling en achtergrond bij elkaar kunt zetten en hetzelfde onderwijs kunt geven. Maar dat lukt nooit. Je kunt ze onmogelijk allemaal aan hun trekken laten komen. De zwakkere en de betere komen dan enorm tekort. Voor beide groepen is dat heel erg. Ieder kind is anders en moet dus op zijn eigen talenten worden aangesproken. 36

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 38