Veel geleerd NEL GINJAAR_MAAS Niet op het gemiddelde. Maar de grondlegger van die gedachte, Van Kentenade, vond die middenschool dé oplossing voor sociale intergratie'. Dus moest Nel. ook toen haar partijgenoot Pais de scepter zwaaide op onderwijs, de middenschoolgedachte uit de genen van het ministerie van Onderwijs 'weg poetsen'. "Koos Rietkerk (toen fractievoorzitter VVD) steunde me daarin. Eerst kreeg ik een briefje van Koos tijdens een fractievergadering met een veel te volle agenda. "Nel kan het kort". Ik schreef terug "Nee Koos, kan niet, maar ik zal het kort doen. Van dat plan klopt geen donder". En Koos zei: "Nou Nel, we steunen je". Ik geloofde echt niet in die hardnekkige middenschool-achtige plannen. Mijn stokpaardje was en is eigenlijk nog steeds het beroepsonder wijs. Dat is van essentieel belang voor elke leerling. Het is de toegangspoort tot de maatschappij. Zonder een beroepsopleiding kun je het wel vergeten. Kinderen die thuis geen ouders hebben die ze door hun schoolloopbaan heen sleuren, hebben ook recht op kansen. De school moet daar aandacht aan geven. Die kansen liggen uiteindelijk in één van de vele varianten van het beroepsonderwijs en daar bedoel ik ook de universiteit mee'. Nel kan vol vuur raken over het beroepsonderwijs en het feit dat veel jonge ren, maar ook ouders en onderwijsdeskundigen het toelaten dat kinderen zonder beroepsopleiding, dus met alleen middelbare school, de arbeidsmarkt op gaan. 'Dan kun je nog helemaal niets. Daarmee kun je je brood niet verdienen. Ik heb van het beroepsonderwijs een speerpunt binnen de VVD gemaakt. Het past ook binnen de visie van de VVD. Als je mensen hun eigen verantwoordelijkheid wilt laten nemen, moet je ze wel de instrumenten geven om dat te doen. Dat is nu precies wat het beroepsonderwijs doet. Opleiding en scholing zijn de sleutel tot economische groei. Maar ook tot persoonlijke groei. Ik besef heel goed hoe bevoorrecht ik zelf ben. Ik heb voorrecht ten opzichte van al die anderen die geen kans hebben gehad om verder te leren'. Ook fractievoorzitter Hans Wiegel steunde Nel in haar strijd voor het beroeps onderwijs. 'Ik heb in die tijd veel geleerd van Hans Wiegel. Hij liet iedereen in zijn waarde. Dat was geweldig. Zelfs toen ik een keer tegen hem zei dat ik in een debat over de lerarenopleiding Fred van der Spek van de PSP wilde steunen, omdat hij goede inzichten had, werd Hans eerst een beetje wit, maar het kon toch!'. In de tijd dat Nel in de Tweede Kamer haar standpunten fel verdedigde, groeiden de drie kinderen van Nel en Leendert op met een stroom van publiciteit over hun ouders. 'Voor kinderen is het rot als je ouders veel in 37

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 39