In lagen Zee-Land, 2001-2002 Aquarel op diverse soor ten aquarelpapier, gelijmd op doek, gespannen over paneel, 122 x 244 cm. 'Een tijd lang heb ik mijn werken opgebouwd met dikke lagen acrylverf, vermengd met zand en schelpengruis en ander materiaal. In 2001 ben ik begonnen met grote aquarellen met een zelfde soort verfhuid, maar dan opgebouwd uit verschillende lagen en soorten aquarelpapier. Dat papier maak ik de laatste jaren zelf. Het zijn ruwe papiersoorten die ik maak, waarin ik ook allerlei materialen, zoals schelpen, schelpengruis, zand, visdraad en granulaat verwerk. In het werk voor het Ziekenhuis in Oostburg grijp ik terug op mijn oude manier van werken met dikke lagen acrylverf vermengd met allerlei materia len, maar de ondergrond is al met verschillende lagen triplex in reliëf opge bouwd. Het is hetzelfde idee als die lagen papier, dat doe ik hier in triplex. Eerst heb ik een ontwerp gemaakt. Voor dat ontwerp dat de opdrachtgevers hebben gezien, zitten nog voorontwerpen voor mezelf. Daarna heb ik de drager gemaakt. Dit werk is zo groot, dat moet in drie delen uit het atelier. Het weegt een paar honderd kilo. De delen zijn niet gescheiden van elkaar in een rechte lijn, de lijnen van de reliëfvormen worden gevolgd. Mijn schilderijen zie ik als een soort objecten. Het zijn geen doorkijkjes van een landschap. Dat was vroeger zo. Je zou je wel kunnen voorstellen dat ze op een bepaakl moment los komen van de wand. Dat zou kunnen, die grens zoek je ook wel een beetje op. Ik heb dingen gemaakt met nog dikkere lagen verf, maar op een gegeven moment gaat het misschien ook weer tegenwer ken. Ik heb er nu al allerlei materialen en objecten in zitten, stukken steen, glas, schelpen. Het ene stuk is geschilderd en het andere is echt. De wandeling door het huis. Hij laat me rondkijken. Een paar kleine dingen hangen boven de bank. Een zeer vroeg schilderij, nog van voor zijn acade- 44

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 46