Innovatie als norm HET SUCCES VAN T O P S Y A 1 T S 'Daar zitten ongeveer anderhalf miljoen zagerlarfjes in. Tegenwoordig komt zo'n negentig procent van onze larven uit eigen kweek. Hier, kom maar eens achter de microscoop zitten.' Door de microscoop kijk ik in de fascinerende wereld van het water: in één waterdruppel zitten ontelbaar veel levendig bewegende larfjes. 'Vanmiddag gaan we ze uitzetten in grotere bassins. Ze nestelen zich direct in de bodem en na een maand zijn ze al ongeveer één centimeter groot. Vorig jaar hebben we eind april 120 miljoen larfjes uitgezaaid en eind mei vonden we er 105 miljoen terug. Een uitstekende overleving dus. Half juli worden ze geoogst, de allerkleinsten van een centimeter of minder vallen terug, de grotere worden uitgezaaid in een veel lagere dichtheid dan daar voor, ze moeten immers ruimte hebben om te kunnen groeien.' Topsy Baits heeft 94 kweekbassins. 'vijvers', van elk 115 meter lang, tien meter breed en vijftig centimeter diep met daar onderin vijftien centimeter dikke laag zandig sediment. Daarin komen half juli de zagertjes groter dan een centimeter terecht om lekker door te groeien. Eind september begint het oogsten. De zagers zijn dan tien tot vijftien centimeter groot. Een overjarige zager kan wel 25 centimeter lang worden. De jaarproductie van Topsy Baits ligt op dit moment op ongeveer zeventig ton zagers per jaar. Dat zijn er heel veel, want een zager die op je hand ligt, die weegt echt niks. Er zijn drie zagerkwekerijen op de hele wereld. Een daarvan, Seabait, ligt in Noord-Engeland. Deze is gelieerd aan de Universiteit van Newcastle en wordt al jarenlang met veel subsidie in de lucht gehouden.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 65