Ook een enorm aquarium bezocht in Kobe waarin een walvishaai zwom.' Na het oogsten poepen zagers zichzelf in 24 uur leeg. Daarna gaan ze in plastic zakken; zes kilo zagers en zes kilo water met daarboven pure zuur stof. Het geheel gaat in ijs. Zó gaan ze naar Japan, enkele tonnen per jaar. Inmiddels wordt ook geëxporteerd naar Engeland. Duitsland, Griekenland, Malta, Frankrijk. Spanje en Libanon. Heel lang is geprobeerd in Denemarken binnen te komen. Dat is uiteindelijk gelukt via een camping houder, die nu de grootste klant is. 'In 1997 ben ik een joint venture aangegaan met Tony Smith, een wormen handelaar in Wales. Samen hebben we vlak bij Swansea een bedrijf opgezet. Dragon Baits. Daar produceren we in 24 bassins twintig ton zagers per jaar. Dat is qua schaal kielekiele. De zagers die ze nog tekort komen worden geleverd door Topsy. We willen daar in Wales dan ook flink groeien. In 1999 werd ik benaderd door een Nederlander op Aruba met een garnalen- hatchery, dit is een bloedhuis waarin de kleine garnaaltjes gekweekt worden voor de kwekerijen in Venezuela. Die grote garnalen hebben wormen nodig om grote hoeveelheden eieren van een goede kwaliteit te kunnen produce ren. Een vrouwtje dat geen wormen krijgt produceert 60.000 eieren per week terwijl een vrouwtje dat wel wormen krijgt maar liefst 160.000 eieren per week produceert, die bovendien van een betere kwaliteit zijn door een betere uitkomst en overleving. Deze wormen hoeven niet levend gevoerd te worden en dus exporteren we bevroren zagers naar Aruba. De zagers zijn eerst getest op virussen door de Universiteit van Arizona, USA. Alle testen waren nega tief. Inmiddels exporteren we ook bevroren zagers naar garnalenkwekerijen in Brunei, Koeweit, Iran, Maleisië, China. Venezuela, Jamaica en Hawaï.'

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 69