De toekomst: voer voor viskwekerijen HET SUCCES VAN TOPSY BAITS Vis is zeer belangrijk eiwitrijk voedsel voor de mens. Zeeën over de hele wereld worden leeggevist voor menselijke consumptie, maar ook voor de productie van visolie en vismeel. Hiervan maakt men dan weer vis voer. Viskwekerijen over de hele wereld zijn in opkomst. De markt voor visvoer voor de viskwekerijen is vijftig miljard dollar groot. Aquacultuur groeit mondiaal met achtenhalf procent per jaar. Maar het produceren van zeven miljoen ton vismeel en visolie per jaar dat in hoofdzaak dient als voedsel in viskwekerijen begint op te raken en stuit op steeds meer weerstand. Bert Meijering: 'Zolang we vier kilo wilde vis nodig hebben om één kilo zalm te kweken, zijn we natuurlijk niet goed bezig. Zagers die in korrelvorm, dus gedroogd, op de markt worden gebracht zijn een uitkomst als voer in vis kwekerijen.Veel landen maken bezwaar tegen de import van levende zagers en zelfs in bevroren vorm. bang dat ze zijn voor de import van infecties en ziektekiemen. Daarom is korrelen dé oplossing voor de toekomst. Want door het korrelen wordt het product meteen gepasteuriseerd. Zo kom je elk land binnen. Bijkomend voordeel: een korrel die voor honderd procent uit zager bestaat kost tachtig procent minder aan vervoer en kan gewoon opgeslagen worden bij kamertemperatuur. Met de korreltechniek kunnen we het nu ook elke vis naar zijn zin maken. Die grote garnalen vinden een korrel met dertig procent zager en dertig pocent inktvis heerlijk. Karpers eten gekorreld plant aardig eiwit. Doe je daar een lekker jasje, een coating van zager omheen, dan lust de zalm het misschien ook. We kunnen ook heel klein konelen, tot 150 micron. Dat eet de jonge kabeljauw, tong en zeebaars. En dat scheelt weer levend voer. In Wales zijn we volop aan het korrelen. Een kleine machine produceert nu zo'n honderd kilo per uur, voldoende om monsters te sturen naar garnalen- en viskwekers. Eind van dit jaar hopen we een nieuwe machine

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 70