Zeeaquarium HET SUCCES VAN TOPSY BAITS In de kantine van Topsy Baits bij het Goese Sas heeft Bert Meijering puur voor z'n plezier een prachtig tropisch zoutwater-aquarium gebouwd. Enthousiast wijst hij op de wieren en levende koralen die op de bodem en de wanden groeien en noemt hij de schitterende vissen bij naam. Meijering loopt al jaren rond met het idee om een groot zeeaquarium te bouwen ergens in Zeeland. Dolgraag wil hij het publiek laten zien hoe mooi de Oosterschelde onder water is. Sinds 1984 heeft hij aan het project Oosterschelde-aquarium geschaafd en getimmerd. Ervaring opgedaan in de ontwikkeling van de zagerkweek. het werken met grote hoeveelheden ruw zeewater, veranderende inzichten en nieuwe ontwikkelingen hebben het pro ject gemaakt tot wat het nu is: een uniek aquarium met een uniek concept. 'Ik heb voor de zagers veel mogen reizen en ik heb altijd van de gelegenheid gebruikt gemaakt om aquaria te bezoeken in Japan. Californië. Florida en Europa. Ik ben dit concept nergens tegengekomen. Het is een ringvormig aquarium met een binnenring van glas en een buitenring van beton. Daar tussen stroomt de Oosterschelde. aangedreven door een enorme propeller. Het aquarium zal open zijn, zonlicht zal spelen over de bodem. Ook de detail-aquaria zullen in de openlucht opgesteld worden.' Het aquarium toont straks de Oosterschelde op schaal 1:1. Het ecosysteem zal niet kunstmatig in stand worden gehouden. Door een open verbinding met de Oosterschelde zal het ecosysteem zich spontaan vestigen in de vele niches in het aquarium. Alle omgevingsfactoren in de Oosterschelde zullen in het aquarium zo dicht mogelijk worden benaderd, zoals nergens ter wereld in andere aquaria te zien is. De fysieke energie van stromingen en golven zijn van vitaal belang voor het functioneren van het ecosysteem. De creatie van stromingen en turbulenties is daarom een cruciaal onderdeel

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 72