Kokmeeuweieren als delicatesse Tijd voor een hobby BRAM VAN DEN HOEK De vogelhillen in de inlagen zijn bij Bram en zijn zoon Gerrit in beheer. Zoals Bram vroeger samen met zijn vader eieren raapte, dat is er niet meer bij. Eieren van kokmeeuwen, visdiefjes, kleine stem, grote stern. Echte deli catessen. Eieren werden in bolkaf van vlas veipakt in houten kistjes. Via de bodedienst van J.J. Rademaker werden deze Schouwse specialiteiten over het hele land gedistribueerd. Ook aan het Hof werd geleverd. Lang geleden werd deze vorm van verzamelen verboden. Het langst mochten nog de eieren van de kokmeeuwen worden geraapt. Het beheer van de hillen hield en houdt ook in de bestrijding van ratten, die ware moordpartijen onder jonge vogels kunnen aanrichten. Ook het beschermen van de oevers tegen afkalven is werk dat erbij hoort. Kort nadat de film in 1964 gereed was overleed Brams vader, 46 jaar oud. Bram was negentien. Hij kreeg de verantwoording voor het bedrijf, maar hij was daar eigenlijk nog niet aan toe, zegt hij nu. Daarom heeft hij zijn kinderen al heel jong zelfstandigheid bijgebracht. Zijn jongste zoon zit in de bloemen, zijn dochter exploiteert een ijssalon op Renesse en met zijn oudste zoon Gerrit vormt Bram nu de V.O.F. Firma Van den Hoek. Zestig is hij geworden. Op 20 augustus. Dat is nu veertien jaar ouder dan zijn vader en grootvader, die beiden jong stierven. Bram zelf heeft zware operaties achter de rug. Het is hem niet aan te zien. Hij hoeft niks meer, zegt hij zelf, maar hij doet veel, samen met zijn zoon. Graag zou hij toestemming krijgen om in het water van de Prunje aal uit te zetten om ook daar op paling te kunnen vissen. Staatsbosbeheer geeft nog geen toestemming, 't Loopt wat moeizaam. Bram hoopt dat het er nog eens van zal komen. Het rustgebied zal er niet onder lijden. Behalve het bedrijf en het beheer van de inlagen spendeert Bram tijd aan zijn hobby. Wie is er dichter in de buurt en weet meer van de natuur dan hij om er prachtige foto's van te maken. Het resultaat spreekt voor zich. 79

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 81