In de kroo Familiefoto met de jonge Kees op de armen van zijn moeder, tijdens het 25-jarig huwelijksfeest van Opa Kees Slager en zijn vrouw op 14 mei 1939. verruilt hij moeiteloos voor het Thoolse dialect als hij de werkmensen te woord staat. Hij is een van hen. Hij is nu bijna 67 jaar. Het is hem nauwelijks aan te zien, kwiek en vitaal. Van Scherpenisse komt hij, 30 mei 1938 geboren. De oudste zoon van een landarbeider. Nog vijf kinderen zullen volgen. 'Het was geen armoede, maar er moest wel gewerkt worden. Zo ben ik opgegroeid, altijd meegewerkt, elke vakantie, elke vrije dag. Mijn vader begon op zijn veertigste zelf een tuindersbedrijf. Dat was een stapje meer, uiteindelijk verdiende hij beter dan de boer waarbij hij werkte. Vader was een intelligente man, maar was met zijn elfde van school gegaan om te wer ken. Maar hij las veel. We lazen thuis Het Vrije Volk, elf abonnees waren er op Scherpenisse. Het was geen streng milieu, niet zwaar kerks. Moeder was in oorsprong van de Gereformeerde Gemeente, maar na haar huwelijk - ik was een moetje - gingen we naar de Hervormde Kerk. De kerk en de godsdienst hebben nooit op mij of ons gezin een doem gelegd. Je werkte, ging naar de kerk. daar was ik aanvankelijk niet ongevoelig voor. Dat we Het Vrije Volk lazen, dat vader tientallen jaren lang secretaris van de landarbeidersbond was, dat gaf aan dat gezin toch iets meer lucht. Nee, niet bekrompen, was het thuis. Het was wel doodstil en cultuurloos. Tholen in die tijd, wat denk je?' 82

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 84