Als jong journalist in Amsterdam (najaar 1956) 'Ik was toen een betrekkelijk eenzaam jongetje, denk ik, deed mijn werk, serieus. Werkte thuis mee, en begon te lezen. Gaandeweg las ik ook de krant. Het Vrije Volk. Daar was toen een jongerenpagina in, op zaterdag. Die werd gemaakt door Jaap van der Merwe, de latere cabaretier. Ik stuurde daar wel stukjes naar toe. Gewone stukjes voor de jongerenpagina, niks bijzonders. Op een dag was er een wedstrijd. Drees was minister-president, er waren verkiezingen. De wedstrijd van de jongerenpagina - De race naar Drees heette die. Het onderwerp was zoiets als "wat moet de nieuwe regering doen Ik schreef een stuk waarin ik pleitte voor meer cultuur op het platteland. Je moet je voorstellen: het was 1956, hier na de ramp, er was helemaal niets, niets te doen, niets te beleven, een agrarische samenleving zonder cultuur. De knapenvereniging en daarna de jongelingsvereniging, waar ik niet meer naar toe ben geweest, dat was alles. Van die wedstrijd voor Het Vrije Volk was ik een van de vijf prijswinnaars. Ik zat toen voor mijn eindexamen van de HBS. We zijn een dag naar Den Haag, naar Drees en de Tweede Kamer geweest. Ik weet nog dat ik daar was in maart 1956. De Kamer discussieerde of 5 mei een jaarlijkse vrije dag was. Op die dag zijn we - de vijf prijswinnaars - onwangen op het ministerie van Algemene Zaken. Ik ben werkelijk toen bij Drees in zijn werkkamer op het Plein geweest. Bij die gelegenheid heb ik aan Jaap van der Merwe gevraagd of er misschien voor mij plek was bij de krant. Zo ben ik begonnen. Eerst zes maanden op proefin Amsterdam. De oude Voskuil was hoofdredacteur. Ik ging in de kost, niet zelfstandig wonen, want moeder vond dat ik goed moest eten. Ik verdiende 180 gulden en aan kostgeld betaalde ik 130. Zo ben ik begonnen. Ik was blij en enthousiast en vooral leergierig, vond het een lot uit de loterij. Na zeven maanden ging ik werken in Dordrecht. Het Vrije Volk had toen 41 edities. Overal waren stads- of regioredacties die wisselpagina's maakten. Na Dordrecht moest ik 21 maanden in militaire dienst en daarna kwam ik De prijswinnaars van de Het Vrije Volk-wedstrijd 'De race naar Drees' op het Binnenhof (maart 1956)

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 86