Uit: Hoe dan, Jan? (2005) - fragment inleiding met Karei Glastra van Loon. 'Ik was bezeten, ik ben geboren als journalist. Nee, ik heb geen afstand wil len houden. Ik identificeer me in zekere zin, zij het afstandelijker, nog steeds met die anti-autoritaire kant, ik ben en blijf een onafhankelijke journalist maar met een mening, een opvatting en een dosis anarchisme. In Utrecht was ik, toen het editiestelsel van Het Vrije Volk instortte. Als lid van de Centrale Ondernemingsraad kreeg ik in die periode een meningsver schil met André Kloos, voorzitter van het NW. Later kwam ik Kloos weer tegen bij de VARA. Het editiestelsel van Het Vrije Volk werd afgeschaft en de krant moest zich terugtrekken op Rotterdam. Daar ben ik toen naar toe gegaan. Dat was heel interessant. Het uw de tijd van de Club van Rome. Overal kwamen cle eerste milieuactivisten, met name in het Rijnmondgebied. We begonnen een milieuredactie bij de krant en ik had een dagelijkse rubriek: Leven in stof stank. In die tijd - het was 1971 - kreeg ik echter over de koers van de krant een groot conflict met de toen malige hoofdredacteur Herman Wigbold. Wigbold was daar gedropt om zogenaamd Het Vrije Volk te red den. Die redding zat er volgens hem in dat de krant bijvoorbeeld minder vijandig voor middenstanders moest zijn. Wigbold begon in mijn reporta ges te schrappen. Die vond hij te links. Toen heb ik een boze brief geschre ven en ben ik weggegaan, in 1972. Ik ben teruggegaan naar het kind van mijn gelukkige jeugd. Terug naar Zeeland en ben freelance- In 1994 kwam hij in de Tweede Kamer: Jan Marijnissen, een voorma lige lasser uit Oss, die daar een linkse partij had opgericht en groot gemaakt. Wijzelf hebben er nooit een geheim van gemaakt dat wij het goed met Jan en zijn partij kunnen vinden, zonder dat we er overigens lid van zijn. We voelen ons serieus betrokken, maar houden wel graag onze journalistiek onafhankelijke opstelling. Vanuit die positief kritische houding zijn we aan dit boek begonnen. JJoe dan. Jan? is het verslag van een serie vraaggesprekken die we met hem hebben gevoerd.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 91