A G journalist geworden. Voor Vrij Nederland, Nieuwe Revue, De Volkskrant en later voor de VARA. Er waren ook persoonlijke dingen die een rol speelden. Mijn eerste huwelijk was op de klippen gelopen. Mijn ex-vrouw woonde in Utrecht, ik zat alleen in Schoonhoven en toen kon ik een lange winter in het huis van een kennis in Noordgouwe. Het was een emotionele tijd. Ik was het warme nest van Het Vrije Volk kwijt. Het was moeilijk, een tijd waarin je in dagboeken dingen van je afschrijft. Maar ik ben dan ook wel weer iemand die snel iets vindt om te doen. Daarna ben ik in Kwadendamme gaan wonen. Dan zat ik dichter bij Goes, wat belangrijk was voor het doorseinen van reportages voor VARA 's Dingen van de Dag. Bij de radio leerde ik wat het betekende om met geluid te werken, om de emotie van de stem te laten horen. Alleen kwam ik toen ik eenmaal bij de VARA in vaste dienst was, daar André Kloos weer tegen. Ik kreeg een formidabele aanvaring met hem. Hij verbood ons in Dingen van de Dag positief te berichten over de pogingen tijdens de Anjerrevolutie in Portugal om daar een vorm van basisdemocratie in de bedrijven tot stand te brengen. Dat was hem te anarchistisch. We behoorden alleen positief te berichten over de partij van Soares, de Portugese PvdA. Als actievoerder voor een open Oosterschelde met gratis mosselen 1972) Het getij degebied Een tijd lang zag het er naar uit dat zelfs het meest wezenlijke kenmerk van Zeeland zou verdwijnen. Ik bedoel het getij. Wat was er vanzelf sprekender in dit gewest dan dat? Sinds mensenheugenis leefde iedere bewoner van de eilanden met het ritme van de eb en de vloed. Het hoorde bij het leven zoals de zon en de maan. Maar toen kwam de watersnood van 1953 en dankzij de tech nische vooruitgang van onze eeuw kon er een plan worden gemaakt om de zeegaten af te sluiten. Dat daarmee ook het getij uit het grootste deel van Zeeland verdween, leek van geen enkel belang. Maar toen dat omstreeks 1970 echt doordrong tot sommige bewoners van de eilanden rond de Oosterschelde, gebeurde er iets bijzonders. Ze kwamen in verzet. En als ze me ooit zouden vragen wat in Zeeland de belangrijkste gebeurtenis van de eeuw was dan kies ik voor de actie van een groepje gewone Zeeuwen, die de Deltawet trotseerden en de Oosterschelde wisten open te houden. Uit: Krentenbrood met krukels (een Zierikzeese lezing). 'Ik raakte betrokken bij de Oosterschelde-acties, toen ik in maart 1971 een pagina maakte over de eerste kritische geluiden over het afsluiten van de 90

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 92