Landarbeiders an Commissaris der ingin, Boertien, biedt e auteur in mei 1981 et eerste exemplaar van zijn eerste boek Landarbeiders aan. Oosterschelde. Er was in Zierikzee een studiegroep Oosterschelde, een keurige club, met een chirurg, een docent. Kort daarop was er ook een actiegroep die werkte vanuit Yerseke. Voor mij was die Oosterschelde ook een persoonlijke zaak, niet zonder emotionele betrokkenheid. Je bent aan de Oosterschelde geboren, je hebt lamsoren en zeekraal gesneden op de schorren. Je hebt er leren zwemmen. En nu dreigt dat allemaal verloren te gaan. Dat voelde ik en er was geen enkele aarzeling om partij te kiezen, mee te doen. Inmiddels was ik ook na enige tijd weer gesettled. In Ovezande was ik in de oude pastorie gaan wonen. In 1976. Er kwam een nieuw huwelijk, er kwam een kind. Na drie jaren bij de VARA ging ik bij de VPRO werken, het laatste eiland, waar journalisten nog onafhankelijk mochten berichten. 'Iemand in Nijmegen, een oude kennis, wilde een serie boeken maken. Boeken van de Arbeid. Er was al een boek over mijnwerkers. Die oud-student uit Nijmegen benaderde me om daar als journalist aandacht aan te besteden. We raakten aan de praat en hij vertelde dat hij over allerlei beroepen die aan het uitsterven waren een boek wilde maken. Ik dacht: ik ken z.o 'n groep. Mijn kennissen van vader, de landarbeiders, dat was mijn oude wereld en dat beroep was er niet meer. Hij zei onmiddellijk: "dat moet je doen Zo is het gekomen en zo belandde ik vanzelf en op het goeie moment in wat later genoemd werd de oral history. Met mijn radiowerk had ik genoeg technische ervaring om met geluidsappa ratuur op stap te gaan. Ik kende het milieu, het beroep. Zonder problemen vond ik de mensen. In de schoolvakanties had ik het zelfde werk gedaan op het land. Het sloot ook aan bij mijn werk als geëngageerd journalist. Wat ik in Nijmegen begonnen was, in Utrecht had doorgezet en bij de VARA had gedaan werd peifect voortgezet, heel logisch. Ik had altijd een grote belangstelling voor mensen die zich verzetten. Maakte zelfs een jaar een radioprogramma bij de VPRO, dat heette Verzet. Reportages en documentaires van een uur. Over mensen die in de verdruk king zaten en die er iets aan deden. Hoe doen die mensen dat? Een vorm van positief verzet, niet lijdzaam afwachten, of je verzetten zonder doel, nee, iets ondernemen om aan je eigen situatie een keer ten goede te geven. Dat boeide me.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 93