ss Slager namens het feam van VPRO's Het tor terug als winnaar an de zilveren Reiss- microfoon in het Jden Jan Blokker met ie Nipkowschrijf (voor Diogenes) (1990). steeds maar weer tegen dezelfde dingen aanlooptdan moet je uiteindelijk toch ook tegen een rode lijn, hun waarheid, aanlopen. Ik zeg niet de waarheid, maar zoals zij - een bepaalde groep - het hebben ervaren. Ik ben eigenlijk voor historici ook bezig geweest om bronnen te verzamelen nu die mensen nog leven. Ik heb wel eens gezegd: "Wie klopt er eerst aan: Magere Hein of Kees Slager?" Aan de basis ligt natuurlijk een interesse voor mensen, dat is een basisvoorwaarde voor een journalist. Wie dat vak wil beoefenen, moet in ieder geval dat hebben. Met de VPRO hebben we sinds de jaren tachtig wekelijks mensen hun ver halen laten vertellen. Dat is niet niks. In 1984 begonnen we met Volg het spoor terug, later, sinds 1992, op zondag OVT. 'Hoe ik terugkijk op de Oosterschelde-besUssing? Poeh, we waren in zekere zin wel blij maar we mochten niet blij zijn, omdat we niet kregen wat we vroegen: een open Oosterschelde. We kregen een doorlaatbare dam. Vissers Dit boek gaat niet alleen over de mannen. Ook de vrouwen vertellen hun verhaal; over het werken in loodsen en oesterputten, over het leu ren met zware manden vis, over al die eenzame uren alleen thuis met de kinderen, terwijl de mannen rondzwerven op een soms stormachtige zee. En over de paar guldens die ze aan het einde van de week in de hand gedrukt krijgen. Als er één ding uit hun verhalen naar voren komt, dan is het wel de schrijnende armoede, waarin de meesten - tot de Tweede Wereldoor log - moeten leven. Maar, anders dan bijvoorbeeld de landarbeiders, zijn ze voor hun inkomsten niet afhankelijk van een baas. De meeste vissers zijn zelfstandig en hebben alleen te maken met wat er gevangen wordt en vervolgens met de wet van vraag en aanbod. Ook de meeste visserknechts zijn voor hun loon afhankelijk van dezelf de factoren, omdat zij een vast deel van de besomming verdienen. Hoewel de armoede steeds weer opduikt in hun verhalen, is dit boek geen aanklacht geworden. Daarvoor hebben de vissers teveel genoten van hun vak én van hun vrijheid. Uit: Vissers verheden over hun leven in de delta (1990) - fragment voorwoord.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 95