ERE O O Weken later. Aan de oever van de Oosterschelde op het terras van de Heerenkeet bij de Schouwse Schelphoek. Stil en betoverend, een beetje diezig in de ochtendzon. Het is laag water. Als ik het oude haventje nader, zie ik Kees Slager al aan de glooiing scharrelen. Hij wou even zien of er al van die Japanse oesters zitten. Bij zijn huis aan de Thoolse zeedijk stikt het ervan. Hier valt het nog mee, zegt hij. Het adembenemend uitzicht over het water zorgt voor een milde toonsoort. Eerst koffie, nog eens koffie. Dan vertelt hij over zijn huis en gaandeweg komt het gesprek op het referendum. We praten na over de gesprekken van de afgelopen maanden. Datje bij het maken van een boek in tegenstelling tot artikelen en reportages het gevoel hebt iets gemaakt te hebben, dat hij ondertussen een beroemd man is, over het effect en de problemen van sommige boeken. 'Beroemd ja, ik merk het soms. Vanmorgen liad ik een handelaar in tweede handsstenen aan de telefoon, ik bestelde een voer straatklinkers. En wat zegt die man? "Bin jie die Slaoger van die boeken? O, ik je boek gelezen. Ja, en oek da boek over die landarbeiders. En het klopt oor, zo was het". 'Ja, De Ramp is wel een goed boek. Je hebt gelijk: de combinatie van interviews met archiefonderzoek maakt er iets bijzonders van. Het was een geweldige klus om er een boek van te maken, een worsteling. Toen ik al dat overstelpende materiaal had, heeft een vriend een reddingsboei gemaakt - hij hangt nog bij me thuis - met de tekst "Help, Kees verzuipt" en dat was zo. Het duurde lang voor ik de chronologie en de diversiteit van de verschillende plaatsen in elkaar kon passen en de goede manier vond voor de thematische hoofdstukken. Ja, misschien heeft mijn boek het historisch 95

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2005 | | pagina 97